Jestli občas cestujete do zahraničí, tak víte, jak obrovskou hodnotu mají pro našince v cizině informace. Je prostě dobré dopředu vědět, jestli je do té které země potřeba vízum, jaké tam jsou přibližně ceny, kolik zaplatím za dálniční poplatky, co smím a nesmím dovézt, nebo naopak vyvézt, zda smím nocovat pod širákem, na jakém čísle se dovolám záchranky, kde sídlí zastupitelstvo ČR…
A právě takové a ještě mnoho dalších informací najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí, konkrétně na podstránce Konzulární a vízové informace. Co všechno se zde dovíte?
Například při cestě do Chorvatska je dobré vědět, že dovoz nápojů a potravin je do této země omezen „na přiměřené množství k délce cesty a počtu cestujících". Jinými slovy to znamená, že větší množství dovážených potravin nemusí celní kontrola propustit, případně může požadovat zaplacení cla. Stanovení, co je přiměřené množství na osobu a délku cesty je v kompetenci celnice. Podle platných celních předpisů jsou osvobozeny od cla osobní předměty cestující osoby a další předměty do celkové hodnoty 300,-HRK. Pod osobními předměty cestující osoby, jsou podle chorvatského celního zákona myšleny výlučně předměty, které cestující osoba může potřebovat a používat po dobu cesty, ne po dobu pobytu na území CHR. Předměty o hodnotě vyšší než 300 HRK a takové, které nejsou předměty osobní spotřeby, podléhají clu. Důležitá je také informace o zdravotním připojištění, zejména jedete-li do Chorvatska za sportem. Ministerstvo doporučuje věnovat pozornost doložkám pojistek, hlavně v případech provozování sportů. Některé druhy pojištění nepokrývají tzv. rizikové sporty, mezi které pojišťovny zahrnují potápění, vodní lyžování, jízdy na vodních skútrech, výstupy na skaliska atd.
Co se týká Itálie, tam je důležitá informace, že ačkoli zde neexistuje povinná výměna valut, je někdy vyžadováno prokázání dostatečných finančních prostředků. Částka se pohybuje od 100.000 ITL do 200.000 ITL na osobu a den (není upravena žádným předpisem). Obvyklý způsob prokázání je hotovost ve volně směnitelné měně. V celé Itálii, především v místech s velkým turistickým ruchem, dochází často ke krádežím, proto je třeba pečlivě si střežit doklady a hotovost, případně využít hotelového trezoru. Nedoporučuje se nákup cenného zboží a elektroniky u pouličních prodejců a na trzích.
V Řecku platí povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt, což je 5.000 GRD na osobu a den. Stezky v areálech archeologických památek jsou většinou ve velmi špatném stavu a téměř všude hrozí nebezpečí vážnějšího poranění. Potápění s přístroji je možné jen na zvláštní povolení a jen v některých oblastech. Je zakázán vývoz jakýchkoliv památek.
Chystáte-li se na dovolenou do Španělského království, měli byste být opatrní na své věci a peníze, i když je tato země považována za poměrně bezpečnou. Přesto je dobré nemít důležité doklady a věci na jednom místě, nevozit s sebou občanské průkazy, pasy a letenky - pokud je to možné - ponechat v hotelovém trezoru, mít u sebe menší finanční hotovost, nepřespávat na osamocených místech, neponechávat v autě doklady a cennosti atd. Ve Španělsku nelze cestovat autostopem. Tento způsob cestování zde není zaveden. Doporučuje se dodržovat tyto podmínky: pojištění na cestu do zahraničí (hospitalizace, okradení, úmrtí) a dodržování finanční vybavenosti, požadovat na hraničních přechodech razítko pasové kontroly s datem vstupu do schengenského prostoru, dodržovat španělské cizinecké a dopravní předpisy.
Pokud se nechystáte na dovolenou do Evropy, ale hodláte vyrazit někam hodně hodně daleko, i v takovém případě se vám můžou informace z databáze této sekce stránek Ministerstva zahraničních věcí hodit. Najdete tu totiž přehledné a souhrnné informace o více než 150 zemích, a to včetně tak exoticky znějících států jako je republika Trinidad a Tobago, Surinam, Maledivy nebo Haiti.