O tom, jak specifické mají ženy (až na výjimky) požadavky, když si vybírají dopravní prostředek – myšleno auto – bylo už hodně napsáno. Obyčejně se moc nezajímají o technické parametry, spotřebu, snadnost údržby apod., ale na srdci jim leží hlavně takové důležité věci jako design a barva. A právě taková kritéria mnohdy hrají hlavní roli i při výběru jízdního kola.
Co se týče technických specifik, dovedou amatérské cyklistky tak ještě rozeznat základní rozdělení na kolo dámské a kolo pánské, a to podle rámu. Přesto ale nikde není psáno, že si jako žena musíte dámské kolo koupit. Mnohé sportovně zaměřené cyklistky dávají přednost kolu s rámem, protože jeho konstrukce je pevnější. Rozdíl, který poznáte zejména při delší cestě, je také ve tvaru sedla. Dámská kola mají sedla pohodlnější a specielně tvarovaná, prostě přizpůsobená ženským křivkám. Když se za každou cenu chcete trápit na sedle pánském, je to vaše věc, ale ještě si to rozmyslete :-)
Barva je pro ženu důležitá skoro vždycky, ať už si kupuje pračku, varnou konvici, tričko, podprsenku nebo třeba kolo, chce aby se jí výrobek líbil a má o něm svou jasnou barevnou představu. Na to myslí i výrobci, kteří ženám nabízejí kola v příjemných odstínech jejich oblíbených barev, nejvíc prý tradičně frčí červená a fialová.
Pokud žena-cyklistka není nějaká vášnivá sportovkyně, dá pravděpodobně přednost kolu silničnímu nebo krosovému, protože obvykle potřebuje bicykl především jako dopravní prostředek. Na nákup, na výlet s dětmi, do práce apod. Škoda jen, že u nás ještě pořád není dobrá infrastruktura cyklistických stezek, protože ženy, ač mají kola vybavena dostatečným počtem převodů, stejně nade vše milují projížďky mírným terénem, po pěkně upravené cestě a hlavně – bez rizika setkání s motorovým dopravním prostředkem. Teprve pak si pořádně užijí pohyb, který patří k nejzdravějším – jízdu na kole.
Jedna rada na závěr: Až si půjdete koupit nové kolo, vezměte s sebou svého partnera a udělejte mu radost tím, že ho necháte předvést, jaký je odborník a jak se vyzná :-) Jestli je váš partner cyklistický antitalent, poraďte se o svých požadavcích s profesionální obsluhou v prodejně.

Připraveno ve spolupráci s firmou Author, výrobcem jízdních kol a doplňků. Katalog a další informace najdete na www.author.cz.
Reklama