Autorádia jsou pro zloděje velice snadnou a oblíbenou kořistí. I když nemusí do nového rádia být tak velká investice, stejně vás to velice zamrzí, když zjistíte, že nezvaný host odnesl vaše oblíbené rádio, které jste zapínali hned, jakmile jste nastartovali. Jak se proti zlodějům pojistit? Bohužel i zloději se dělí na ty chytřejší, kteří se podívají, znají cenu rádia a jeho zabezpečení a vědí, jestli se jim vyplatí autorádio odnést či nikoli. Jsou bohužel i tací, kteří ho odnesou i přes to, že v rádiu chybí odnímatelný panel, takže je jim zbytek rádia k ničemu. Nicméně, i tak existuje několik způsobů, jak zabránit ukradení autorádia a to jak správným výběrem autorádia samotného nebo vlastním chováním, kdy zlodějům přímo nenahráváte.

Tři zásadní typy zabezpečení autorádií:
1) Autorádio, které se dá při skončení jízdy celé vyjmout, tzv. „šuplík“
2) Autorádio s odnímatelným panelem, který si odnesete domů
3) Autorádio, které má zabezpečení číselným kódem

1) „Šuplík“ je již zastaralý typ zabezpečení a v dnešní době se již nevyrábí, ale na trhu stále ještě je. Prodávalo se velice úspěšně právě proto, že si majitel mohl autorádio celé odnést domů a neriskoval tím, že si ho odnese někdo jiný. Jedinou nevýhodou tohoto rádia je, že málokdo si ho nosí domů. Většina majitelů šoupne autorádio pod sedačku nebo do odkládací přihrádky. Jenže to chytří zloději už vědí, takže je jim jedno, jestli musí autorádio vysunout z místa, kde je normálně nebo zpod sedačky.

2) Autorádia s odnímatelným panelem se dělí na dva typy: Jeden typ je ten, kdy si můžete odnést domů celý přední panel, v druhém případě můžete vyjmout jen část panelu. Tato rádia jsou vzhledem k zabezpečení před krádeží nejlepší. Oblíbenější jsou autorádia s odnímatelnou menší částí panelu, kde se panel může přidat do malého pouzdra ke klíčům, takže majitel ho nosí při sobě a zbytečně ho nehledá po kapsách či jinde.

3) Autorádia s kódováním jsou také oblíbená, ale někdy se stává, že zloděj neví, že autorádio je na kód a zjistí to až když ho ukradne. Svědčí o tom množství inzerátů typu „….odkóduji jakékoliv autorádio…..“

Nejdůležitější rada: Pokud máte autorádio „šuplík“ nebo s odnímatelným panelem, nenechávejte panel či samotné rádio v autě v nějaké „tajné“ skrýši! Zloději to ví a první co udělají je, že prohledají celé auto, kam pak asi líný majitel schoval to, co hledají!

Odborné rady a informace nám poskytla firma MERCANT SOUND, která nabízí kvalitní autorádia v celé cenové škále. Na jejich nabídku se můžete se podívat na www.mercantsound.cz nebo kontaktovat přímo dovozce rádií Philips, VDO a VDO Dayton na adrese: MERCANT SOUND spol s.r.o., U krbu 17, 100 00 Praha 10, TEL: 02/74779161, kde vám ochotně vyjdou vstříc a poradí vám, které autorádio je jak zabezpečené proti krádeži.