Jestli se v létě chystáte na vodu a nejste příliš ostřílení vodáci, měli byste se na svou cestu připravit opravdu zodpovědně. Co budete potřebovat a jak se na cestu přichystat?
Nejdříve si musíte zvolit vhodnou trasu. Pro nezkušené vodáky je lepší klidnější voda, ale ne zase „volej“, kde voda neteče a pádlování, zvláště pro nezkušené ruce, se stane po několika hodinách místo radosti pěknou otročinou. I když máte stanovenou trasu, vyplatí se mít s sebou Kilometráž českých řek. Je to detailní popis řeky, kterou budete sjíždět, kilometr za kilometrem, ze kterého se dozvíte, jaký jez vás čeká, jestli se dá jet, nebo zda se přenáší, kde jsou vhodná tábořiště a kde se můžete najíst v nějaké vodácké hospodě.
Co budete potřebovat za výbavu? Samozřejmě prvním předpokladem je loď a pádla. Co se lodi týče, pro klidnou vodu a rodinné výlety je vhodnější loď otevřená. Jednak se do ní vejde více bagáže, jednak můžete vézt případně děti jako „porcelán“. Další nespornou výhodou otevřené lodi na delší jízdu je pohodlí – můžete sedět na sedátkách.
Zavřená loď, to je ta se dvěma otvory :), se hodí spíše ke sportovní jízdě na divočejší vodu. Její nevýhodou pro dlouhé trati je nepohodlí, musí se v ní klečet, sezení je nepohodlné a někdy i riskantní. Také se vám do ní nic nevejde. Jestli se však rozhodnete pro zavřenou loď, obstarejte si k ní ještě špricky, to jsou ty návleky, které si dáte na tělo a druhým koncem uzavřete otvor lodi, aby vám do ní nestříkala voda. Pak si můžete i zařádit někde v peřejích nebo pod jezem. K lodi nerozlučně patří i dlouhá šňůra, kterou uvážete vpředu i vzadu na loď a budete s její pomocí převážet loď po jezech, které nesjedete. Tuhle šňůru nepodceňujte, bez ní se určitě na vodě neobejdete.
Pádla jsou v různých délkách, to správné by vám mělo sahat těsně pod bradu. S příliš krátkým pádlem nebudete mít záběr v potřebné síle, s dlouhým se vám bude špatně manipulovat.
Jestli si sami ve vodě moc nevěříte nebo berete děti, rozhodně musíte přibalit vesty na plavání a pro menší děti doporučuji i helmy, nemusí je mít stále na hlavě, ale pro peřejky nebo přejezdy jezů se to jistě vyplatí, pod hladinou bývají skryté ostré kameny.
Na bagáž budete rozhodně potřebovat nepropustné obaly. Nejpohodlnější jsou barely, do nichž si zabalíte všechno od spacáků až po ponožky a které můžete rychle a snadno otevřít, když si během jízdy potřebujete něco vyndat. Další možností jsou lodní pytle, které jsou do lodi skladnější, ale rychlé rozbalení bývá poněkud problematické.
Pochopitelně potřebujete i stan, podložky na spaní, spací pytle a výbavu na kempování. To znamená něco, na čem si uvaříte polévku, až po celodenní jízdě v dešti zmrzlí postavíte stan:) – nejlepší jsou praktické maličké plynové vařiče na výměnné bomby, jejichž cena se pohybuje od tří do šesti set korun – a nějaké tábornické nádobí.
Co na sebe? Samozřejmě předpokládáte, že na té VAŠÍ vodě bude nádherně, tak si musíte vzít plavky, ale pro případ, že by náhodou pršelo, rozhodně přibalte i pláštěnky – když na vás prší celý den a nemáte se kde schovat, musí všechna elegance stranou. Do lodi budete stoprocentně vy i vaše děti potřebovatlodní boty, mohou to být sportovní sandále, které se dají namáčet, nebo klidně staré tenisky, ale rozhodně něco, co vám bude pevně držet na nohou, až budete s lodí klopýtat někde pod jezem mezi kameny. Jinak si přibalte co možná málo praktického sportovního oblečení pro všechny druhy počasí a určitě sluneční brýle a něco na hlavu – na vodě sluníčko obzvlášť připaluje!
Tip pro úplně nezkušené vodáky: Než vyjedete s bagáží, zkuste si jízdu v plavkách bez věcí, ať se hned neobrátíte. A ještě rada na závěr – v problematických místech, na jezech nebo v peřejích se v lodi klečí, snížíte si tím těžiště a riziko otočení nebude tak vysoké!