Letní měsíce, dovolená, prázdniny – to všechno v nás evokuje volání dálek a touhu po cestování. Nemusíme ale hned k moři, abychom zažili něco skvělého a viděli něco zajímavého. Například taková dovolená v sedle kola, s kamarády nebo s rodinou, to může být teprve pěkný relax. Že nemáte kolo (pokud se nepočítá stará skládačka, na kterou se už roky práší ve sklepě)? Že už sice nějaký čas přemýšlíte o novém kole, ale nakonec to vždycky skončí jen u plánů, protože vlastně ani nevíte, co chcete? Pak jsou následující řádky určeny právě vám.
Dříve, než si půjdete koupit nové kolo, byste se měli zamyslet nad tím, jak a kde ho budete používat. Jiné nároky má maminka s malým dítětem, která chce na kole jezdit na nákupy, jiné mladý sportovec, jehož snem je sjíždět hory a doly, jiné člověk, který na kole hodlá jezdit třeba do práce nebo do hospůdky.

Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu nebo mimo pevné cesty. Na horském kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je tento typ určen převážně do náročnějšího terénu. Pokud hodláte zamířit do skutečně náročných podmínek, počítejte s vyšší cenou.

Krosová kola jsou poněkud univerzálnější, protože jsou určena jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Vybírají si je cyklisté, kteří budou kolo používat převážně na polních a lesních cestách nebo na zpevněných komunikacích, ale krátkodobě můžete na tomto kole vyrazit i do terénu mimo cesty. Je to prostě kolo pro běžné použití, tomu je uzpůsobena i konstrukce rámu, která umožňuje pohodlnější napřímenější posez. Tento typ kola je v poslední době velmi populární, protože je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Trekkingová kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty, do terénu se nehodí. Je to kolo, které se díky svému vybavení dá skvěle používat jako dopravní prostředek. Pokud své krosové kolo doplníte o určité doplňky a příslušenství, jako jsou blatníky, svítilny nebo nosič, získáte vlastně kolo trekkingové.

Silniční kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu.

BMX a freestyle kola jsou určena pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné tato kola používat na delší vzdálenosti.

Když máte vybraný typ kola, který se vám bude nejlépe hodit, je třeba se zaměřit na výběr velikosti. Velikostí kola se rozumí rozměr podsedlové trubky. U horských, krosových a trekkingových kol se tento údaj uvádí v palcích, u silničních kol v centimetrech nebo milimetrech. Neexistuje tzv. univerzální velikost kola. Obecně platí, že u horských, krosových a trekkingových kol by se vzdálenost mezi rozkrokem jezdce a horní rámovou trubkou (jezdec strojí obkročmo na kole a má obě nohy na zemi) měla pohybovat okolo 3", což je asi 6 až 7 cm. U silničních kol by tato vzdálenost měla být 1", tedy přibližně 2,5 cm.
Tato jednoduchá poučka však platí pouze obecně a vzhledem k tomu, že velikost kola má významný vliv na jízdní vlastnosti, ovladatelnost kola, a tudíž i na bezpečnost jízdy, je dobré výběr velikosti kola konzultovat s prodávajícím.
Další rozměr, se kterým se u kol setkáváte, je průměr kola. Běžně se můžete setkat s rozměry 10", 12", 16", 18", 20" a 24" u kol dětských, 26" u kol pro dospělé a 27"nebo 28" u krosových, trekkingových a silničních kol. Nakonec je třeba vybírat podle rámu. Pánové dávají přednost rámu pánskému, ale neplatí zcela na 100%, že ženy si kupují kola s rámem dámským. Například sportovněji založené cyklistky si rády kupují kola s rámem pánským, a to pro jejich pevnější konstrukci.

Informace pro článek poskytla firma AUTHOR, výrobce jízdních kol a dalších výrobků pro cyklistiku. Více informací se dočtete na jejich internetových stránkách www.author.cz.