Možná to tak nevypadá, ale rafting je relativně bezpečný sport. Zvláště pak při používání dokonalých lodí, kvalitní výbavy, dostatečně nosných plovacích vest a přileb. Riziko se však nikdy nedá vyloučit, a právě v jeho podcenění, v přehnaném spoléhání na všemocnost výzbroje, se skrývá největší nebezpečí. Raftové čluny vypadají na první pohled velice stabilně a vzbuzují dojem, že se snad ani nemohou převrátit. Bohužel na základě tohoto zcela zcestného předpokladu vyrážejí do Alp i do Skandinávie zejména v poslední době skupinky vodáků, kteří doufají, že nedostatek zkušeností na klasických lodích nahradí použitím většího plavidla. Ne vždy je tato úvaha správná. Velké, zejména ledovcové řeky mají zcela jiný charakter, než na jaký je běžný český vodák zvyklý. Jejich voda má většinou velice nízkou teplotu. Vysoký průtok a větší spád způsobuje, že vlny, válce a víry jsou daleko mohutnější a mají větší sílu, než vypadá na první pohled. Navíc ledovcové řeky zvětšují svůj průtok s teplým a slunečným počasím a je-li teplota vzduchu mezi 20 - 30°C, může dojít při pádu člověka do ledové vody už po několika minutách ke zpomalení srdečního tepu nebo i k zástavě srdce. K tomuto málo známému faktu se samozřejmě přidružují další nebezpečí, jako technicky obtížné peřeje, ukryté v hlubokých kaňonech, které mnohdy lze předem jen velice těžko prohlédnout, a často při vjetí do kaňonu už není možné se vrátit.
Tato nebezpečí však samozřejmě neuzavírají rafting pro širokou veřejnost. Cestu je ale třeba hledat jinde než v hazardérském entuziasmu - v komerčním raftingu. Uvážíme-li, že slušná raftingová výbava dnes stojí pro šestičlennou posádku 50 - 100 tisíc korun, a připočteme-li k tomu často velice těžko dostupné informace, je podstatně jednodušší a levnější využít služeb některé z renomovaných cestovních kanceláří, zaměřených speciálně na rafting. V Čechách jich existuje již několik a schopnosti s zkušenosti instruktorů většinou skýtají záruku, že se jejich klienti vrátí z výletu za dobrodružstvím bohatší o hezké zážitky a v pořádku.

JAK SI VYBRAT CESTOVKU?
Jste-li úplně nezkušení či začínající vodáci a přesto si chcete rafting vyzkoušet, určitě to alespoň poprvé udělejte pod odborným vedením. Velice pečlivě si ale vybírejte cestovní kancelář, do jejíž péče se svěříte. V tomto případě byste měli brát cenu zájezdu až jako druhořadou a zajímat se zejména o poskytované vybavení a profesionalitu instruktorů.
Vybavení by téměř bez výjimky mělo sestávat z neoprenového obleku, helmy a plovací vesty. Rafty se u nás v současné době používají dvou typů: menší šestimístné asymetrické s otevřenou zádí vhodné na většinu běžných řek a větší symetrické eliptické osmi- a vícemístné. Výjimečně se ještě setkáte s tzv. Matyldami sestavenými z několika nafukovacích válců.
Odbornost instruktorů prakticky poznáte až na místě, ale vodítkem ve výběru cestovky vám může být třeba to, jak dlouho už se raftingem zabývá a v jakém rozsahu jej provozuje. Kvalitní vybavení je totiž velice drahé a dovolit si jej může jen ten, kdo jej opravdu celou sezónu používá.
Velice důležitý je i výběr správného zájezdu. Pro začátek si raději vyberte něco méně náročného a kratšího a časem můžete zvyšovat dávky. Chybou by bylo si hned na úvod vybrat zájezd s příliš náročným program, který by vás třeba mohl zbytečně odradit od tohoto krásného sportu. A naopak. Když vás rafting nadchne, je škoda si ty nejkrásnější a nejtěžší řeky splout hned napoprvé.
Pokud nenalezne dostatek informací přímo v nabídce zájezdů, nebojte se zeptat se na podrobnosti třeba i vedoucího zájezdu. Dobrý výběr cestovky a zájezdu je totiž poloviční zárukou toho, že vaše setkání s raftingem bude láskou na celý život.

Jaroslav Lhota, Adventura

Zde je nabídka několika zajímavých raftových zájezdů CK Adventura: V Evropě vyzkoušejte rafting například v Rakousku na lehčích řekách (pro začátečníky) nebo přes peřeje ve Steyeru. Krásné jsou také Julské Alpy či Dolomity. Kombinaci raftingu a vysokohorské turistiky si můžete vyzkoušet v v Tyrolkských Alpách a ve Švýcarsku nebo ve francouzských Alpách.
Zajímavý je i rafting mimo Evropu – například na Kostarice, v Nepálu nebo na na Aljašce.