Umíte si představit, že žijete a pracujete na Antarktidě, nejchladnějším a největrnějším světadílu na zemi? Copak v létě, to je tam poměrně mírné počasí a teploty dosahují pouhých -30ºC, zato v zimě jsou výzkumníci bádající na základně Concordia vystaveni venkovní teplotě až –80°C a prakticky odříznuti od zbytku světa. Letadla ani lodě se na pevninu nedostanou a cestovat po zemi není možné.
Velmi specifické podmínky na základně Concordia umožňují vědcům z celého světa vést moderní výzkum v řadě oblastí od meteorologie, zkoumání ledovců, ozónové vrstvy a změn klimatu až po studie psychosociální a fyziologické. Základna si vyrábí vlastní elektrickou energii, a ta je v prostředí, kde lidské bytosti nemohou existovat bez přístřeší, tepla a světla, jež si s sebou přinesli, životně důležitá. Všechno je ale pečlivě monitorováno, zdejší panenskou přírodu (Antarktida jednou z nejméně znečištěných oblastí světa) pomáhají chránit velmi přísná ekologická pravidla a mezinárodní pravidla.
Ale kde žijí lidé, je také potřeba vařit, mýt nádobí, prát prádlo a podobně. Společnost Electrolux podepsala koncem roku smlouvu na dodávku domácích spotřebičů pro nově budovanou polární základnu, kde bude žít a pracovat až třicet dva vědeckých pracovníků, a pro stávající pobřežní stanici Stazione Baia Terra Nova. Celkem dodá Electrolux na Antarktidu 28 myček, praček, sušiček a dalších spotřebičů, jejichž kvalitu a odolnost prověří nejen denní „zápřah“, ale především náročné klimatické podmínky. Domácí spotřebiče musejí za svými novými majiteli na Antarktidu urazit náročnou cestu lodí s „přestupem“ na Novém Zélandu. Posledních 1 100 kilometrů, které je budou dělit od oblasti Dómu C, překonají na palubě letadla Twin Otter.
Reklama