Vánoční hvězda má své stálé místo v čase Adventu a Vánoc, ať už jako dekorační prvek, nebo milý dárek. Nenáročné rostliny se ve většině evropských jazyků, hlavně díky své podobě a doby květu, jmenují „vánoční hvězdy“. A hvězdy nejsou jenom kvůli svému tvaru.
Klasické vánoční hvězdy v červeném zabarvení patří stále k nejprodávanějším, ale také nové barvy si postupně získávají velikou oblibu. Stylová bílá nebo elegantní broskvová se výborně přizpůsobí věcnému modernímu i rustikálnímu stylu zařízení. Barevná paleta je ale ještě širší: světle růžová, krémová, nápadně růžová či oranžová. Také listy mohou být nejrůznější - tečkované nebo bíle lemované.
Úprav vánočních hvězd může být tolik, kolik je samotných hvězd na nebi. Ušlechtilou ozdobou stolu můžou být rostliny s květináči ovinutými jemnou zlatou nití. Miniaturní vánoční hvězdy mohou společně s usušenými plátky pomeranče, voňavými františky a svíčkou tvořit dokonalou souhru v misce nebo na podnose. V ozdobném květináči omočeném ve zlatě nebo stříbře se vánoční hvězda zase stane třpytivým dárkem. Přírodního vzhledu dosáhneme, když květináče obložíme kůrou nebo mechem a k rostlinám naaranžujeme břečťan. Límec z lýka nebo konopí a několik červených jablek dotvoří moderní venkovský styl.
V poslední době se vánoční hvězdy objevují na trhu i jako řezané květiny. Druhy s dlouhým stonkem dávají základ pro náladové zimní kytice. Dobře vypadá, když jsou svázané s jedlí, jalovcem, cesmínou nebo jmelím. Klasicky elegantně působí květinová úprava z bílých nebo krémových vánočních hvězd spolu se zelenobílými listy. Jarní náladu přinášejí hvězdy ve společnosti mimóz, tulipánů a narcisů.
Vánoční hvězda ale nabízí i kapku extravagance. Šlechtitelé neměnili jen barvy, nýbrž i tvary listů: tak se nová vánoční hvězda představuje se špičatými, okrouhlými nebo dokonce dubovitě zubatými listy. Novinkou na trhu jsou pozoruhodné kadeřavé vánoční hvězdy s vlnitými a zahnutými listy, které vypadají jako plně rozkvetlá klasická růže. I zelené listy vánočních hvězd je dnes možné vidět v různých odstínech. Trend však přechází k druhům s tmavými listy. Stejně tak se vyvíjí velikost rostliny a její rozvětvení. Dříve se rozlišovalo hlavně mezi rozvětvenými a nerozvětvenými rostlinami. Pokud jde o velikost, existují 35 až 40 cm vysoké „standardní“ keře, ale také střední velikosti a drobné „miniatury“, které se nabízejí speciálně pro dekoraci stolu.

Podklady Holandská květinářská společnost.
Reklama