Obdivujete bonsaje, ale nikdy se vám nepodaří je pěstovat déle než jednu sezónu? Pak tu mám pro vás nápad, který zároveň může být dobrým tipem na vánoční dáreček z vlastní dílny. Podstatou této dekorace je korunka tvořená polystyrenovou koulí, kterou hustě pokryjeme sušenými květy (nejlépe pomocí tavného lepidla), tak aby polystyren prosvítal. Pokud zvolíte květy výrazně tmavší barvy, doporučuji předem polystyren natřít akrylovou barvou podobné barvy. Stejně jako sušené květy můžete použít lístky (břečťanu, vavřínu apod.), které čerstvé lepíte hustším lepidlem (lepící pastou) na kouli artyčokovým způsobem (tj. že další vrstva překrývá částečně předchozí) a aby se při sušení listy nezkroutily, polepenou kouli dáme do kusu staré silonky a pevně na koncích ovážeme.
Velikost květináčku volíme podle velikosti koule, zásadou by mělo být, že horní průměr květináčku by měl být stejný nebo o trochu menší než průměr koule. Květináč můžeme nechat v přírodní terakotové barvě nebo jej ozdobit technikou decoupage, kterou již také z mých článků znáte.
Květináč vyplníme aranžovací hmotou, kterou seřízneme do potřebného tvaru nožem. Do něj zabodneme kus větve z libovolného stromu, který na jednom konci ořežeme do špičky (nožem nebo ořezávátkem na silné pastelky). Na vzniklý hrot napíchneme naaranžovanou polystyrenovou kouli. Dozdobíme povrch květináčku (mechem, sušinou, popř. vylijeme spáry a povrch sádrou a naaranžujeme malé mušličky… vše záleží na celkové kompozici) a na kmínek můžeme přivázat mašli, nejlépe takovou, která má vyztužené okraje jemnými drátky a dá se díky tomu pěkně tvarovat.