Snad každý suchozemec se touží v létě do sytosti nabažit vody. Mezi turisty na celém světě ale přibývá těch, kteří se odmítají válet na pláži mezi rodinkami s malými dětmi, a to i v případě, že sami mají vlastní. Letní sezóna v Holandsku je pro tyto účely přímo ideální. Je tady totiž možnost vyrazit na báječné prázdniny s kormidlem v ruce na obytné motorové lodi!
Funguje to jednodušeji, než by kdokoli předpokládal. U domácí cestovní kanceláře si můžete pronajmout motorový člun pro šest až dvanáct osob s velice moderně a pohodlně zařízeným interiérem, kajutami s umyvadlem a někdy i WC, kuchyňkou se sporákem a ledničkou, nejméně jednou sprchou a celkem prostorným obývacím pokojem. Složíte kauci na hrazení případného poškození a podepíšete smlouvu. Poté absolvujete instruktážní lekci, jak se loď ovládá, jak nastartovat, kudy doplnit elektřinu a vodu, co máte očekávat od jednotlivých přístrojů, to celé v angličtině. Zřízenec firmy s vámi také absolvuje první asi dvacetiminutovou plavbu.
Stáváte se námořníkem! Vybaveni podrobnými mapami z cestovky a lodním turistickým průvodcem naplánujete cestu. Tato země je velice lidnatá, vesničky jsou podél kanálů rozmístěny velmi hustě a každá z nich má nejméně jeden most či mostek. Jen v Amsterodamu jich mají 1 281. Jsou opravdu na každém kroku a zkrátka se jim nevyhnete a taky by to byla chyba. Je to veliký zážitek. Velké a moderní mosty uvidíte už z dálky a proplutí není žádný problém. Mostník v prosklené věži zatroubí, spustí závory a klidně pro vaše proplutí zastaví dopravu. Pokud si chcete užít opravdové romantiky, volte ty nejmenší kanály, kam je ještě dovoleno vplout. Pak se ale nevyhnete mostům, které jsou nižší, než vaše loď, což zjistíte s hrůzou při pohledu do mapy, kde jsou všechny parametry vyznačeny. Pro tento případ je nutné složit přední sklo, židličky na palubě položit na bok a sami si lehnout na břicho, aby vám most neurazil hlavu. Pokud má výška oblouku přesto jen o pár centimetrů víc než potřebujete, musíte se zhluboka nadechnout, sebrat všechnu odvahu a před proplutím přidat plyn. Rychlostí se vytlačí voda pod lodí a ta klesne o několik centimetrů. První proplutí takovýmto mostem vám opravdu zvedne adrenalin, ale také sebevědomí.
Poslední typ mostů nejsou mosty, ale mostečky. Jsou to obvykle starobylé klenoty v malých vesničkách. Tady žádný mostník nesedí, ale přivoláváte ho trojím zatroubením lodním klaksonem. Po chvíli se odkudsi vynoří postavička vesničana na kole, odemkne si domek na patníku mostu a zatočením klikou vám uvolní cestu. Pak vám na loď spustí malý dřeváček, připnutý na konci rybářského prutu a vy ho odměníte za to, že musel vstát ze své zahrádky, pár guldeny.
Jakou zvolit trasu? Holandsko je vodními cestami protkáno jako snad žádná jiná země na světě. Vytváří šest tisíc kilometrů vodních cest s dokonale zorganizovaným systémem propustí, mostů, zátok a jezer a je jen na vás, jakou trasu zvolíte a která oblast láká právě vás. Budete-li se plavit týden, pak lze pohodlně a příjemně zvládnout některou z doporučovaných ucelených částí země. Jednou z nich je Frísko s poněkud drsnějším charakterem. Zde je možno proplouvat mezi kanály a jezery a obdivovat malé, typické osady, které si zachovaly svůj starobylý rytmus. Severní a jižní Holandsko jsou frekventovanější a vyžadují aktivnější přístup k programu plavby, spojeným s poznáváním mnoha zajímavých míst podél plavební trasy. V každém případě se ale budete setkávat s milými lidmi na lodích i na souši. Holandskem je možno toulat se neomezeně, záleží jen na množství času, který máte k dispozici. Kochejte se pohledy, jež potěší oko i duši a vychutnejte si originální zážitek, který vám plavba po nizozemských sebevědomých kanálech poskytne. Nasávejte všemi smysly, nebudete litovat.

Vlaďka

Důležité rady na cestu:
Nejlevněji se do Holandska dostanete autobusovou dopravou s ČSAD, odjezd je vždy v pátek (tel. 02/24239156), lístek stojí 1 395,-
Autem se cesta vyplatí ve více lidech, nejkratší trasa je Rozvadov-Norimberk - Frankfurt n. R. – Kolín n. R. – Utrecht – Amsterodam a měří přibližně 950 km
Letecky s ČSA (tel. 02/20104310) trvá cesta jen 1 hodinu 30 minut a letenka stojí 7 290,-

Důležité adresy:
Holandská a Flanderská turistická informační kancelář, Táboritská 23, Praha 3, tel. 02/67092290, e-mail: nlgovpra@mail.tei.cz
Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku, Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag, tel. 0031/70/3469712
Reklama