Světlo. Většina z nás si dnes ani neuvědomuje, že klasické elektrické lustry, které se rozsvítí po stisknutí vypínače, nám slouží jen několik posledních desítek let. Předtím lidé sice umělé světlo také potřebovali, ale bylo pro ně velice náročné je získat. Světlo vznikalo jako druhotný produkt při hoření nejrůznějších materiálů a největším problémem bylo, jak tento oheň zkrotit a přitom ho neuhasit. Autoři výstavy „Betlémské světlo“, která je k vidění v Rytířské ulici v Praze 1, chtějí proto malým i velkým návštěvníkům ukázat různé druhy loučníků, pochodní a závěsných krbů, lucerniček a lampiček na svíčky, olej nebo petrolej.
Vedle tohoto krátkého „výletu do minulosti“ směřuje celá expozice už po 23. k tomu, aby vytvořila co nejdokonalejší atmosféru českých lidových vánoc se vším, co k nim patří. A třeba aby návštěvníky inspirovala k výrobě vlastních vánočních dekorací. Na výstavě budou vystaveny nejrůznější zvykoslovné vánoční předměty, betlémy ze všech možných materiálů a mnoho živých vánočních stromků ověšených tradičními vánočními ozdobami převážně z přírodních materiálů. Na výstavě budou k vidění práce nejrůznějších dětských kolektivů od mateřských školek až po střední umělecké školy, nebo práce dětí zdravotně postižených vedle prací významných výtvarníků.
Ve dnech 7. až 14. prosince proběhne na výstavě 3. , kde bude cca 16 našich a slovenských řezbářů přímo před očima návštěvníků předvádět zázrak přerodu dřevěného špalku v dílo s tématikou vánoc nebo světla.

Vánoční výstava „Betlémské světlo“, kterou můžete navštívit ve výstavní síni České spořitelny v Rytířské 29 v Praha 1 potrvá až do 6. ledna 2003.

Další informace najdete na www.vanocnivystava.cz.
Reklama