Vánoce jsou svátky světel a světýlek. Určitě je to proto, že jsou svátkem, který slavíme v nejstudenějším a nejtmavším období v roce. Naše domácnosti se najednou rozzáří spoustami svíček, lampiček a ozdobných dekorací. Za okny blikají světelné řetězy nebo tam září hvězdy, aby i ti, kdo jdou kolem, věděli, že už se těšíme na Štědrý den. Pamatuju si, jak jsem jako malá holka jezdívala s rodiči přes celou Prahu k babičce. Tehdy jsem měla ráda ta prosincová setmělá odpoledne, kdy se dala dlouhá chvíle po cestě krátit počítáním vánočních okenních výzdob. Tehdy se to dalo, přece jen svítilo jen tu a tam nějaké okno. Babička už není mezi námi, a tak už jsou tyhle cesty jen milou vzpomínkou. Ale jedno je mi jasné – dneska bych už ta světýlka nespočítala ani omylem. Jsou jich tisíce a tisíce. Jen se někdy podívejte…
Pravděpodobně už máte doma také svá oblíbená světýlka, která právě touhle dobou vytahujete z krabic a rozmisťujete po svém bytě, aby se vám na Vánoce čekalo veseleji. Přesto vám možná přijde vhod pár tipů, se kterými přišli letos na podzim bytoví návrháři ze Švédska, země, kde svíčky, lampy a svícny patří neodmyslitelně k Vánocům. Udělejte si svůj domov hřejivější a útulnější, pozvěte tu krásnou atmosféru dál a zkuste se aspoň na chvíli zastavit a třeba si s dětmi povídat o vánočních tradicích, nebo se dejte do pečení perníků či malování originálních vánočních přáníček. :-)
A vůbec nezáleží na tom, jestli „jen“ zapálíte několik voskových svíček, rozsvítíte adventní svícen nebo na okno zavěsíte řetězy se svítícími hvězdičkami či velkou adventní hvězdu.

Foto: IKEA
Reklama