Když jsem byla malá, fascinovala mne skleněná koule, kterou měla moje babička mezi hodobóžovými skleničkami. Nebyla to obyčejná koule, uvnitř byly domečky a když se s ní zatřepalo, snášel se na ně třpytivý snížek. Potěšit se s touto tajemnou věcičkou jsme směla, jen když jsem byla mimořádně hodná.
Po letech mne napadlo podobnou podívanou vyrobit pro své děti. Hned v úvodu jsem ale zjistila, že náplní nemůže být jen obyčejná voda, protože v té „snížek“ padá neuvěřitelně rychle. Díky radě své přítelkyně - magistry - jsem ale problém vyřešila. Vodu jsem v poměru 1:2 smíchala s glycerinem, který lze zakoupit v lékárně a jehož hustota je mnohem vyšší než voda a působí tak jako „zpomalovač“.
V praxi výroba „sněžítka“ znamená zajistit si vhodnou skleničku se šroubovacím víčkem, což v dnešní době není žádná složitá věc. Skleničku pečlivě vymyjte, odměřte si její obsah a v jiné nádobce si namíchejte směs ve výše uvedeném poměru, což představuje na 2/3 glycerínu smíchat s 1/3 vody.
Předem si také můžeme nabarvit víčko skleničky. Pokud ho chcete přestříkat barevným sprayem, nejlepší je to udělat tak, že skleničku vložíte do mikrotenového sáčku, horní okraj vložíte dovnitř a přes igelit našroubujete víčko. Poté ho přestříkáte, popř. pomalujete. Také si připravte předmět, na který chcete nechat „sněžit“. Musí být z vodě odolného materiálu, tj. z plastu, glazované keramiky, skla apod. Můžete použít jak hotové předměty - například figurky z Kinder vajíček, keramické drobnosti, skleněné figurky apod. Další variantou je vyrobit si vlastní dekoraci například z moduritu, který po vymodelování upečeme v pečící troubě do světle hnědé barvy. Poté jej můžeme nabarvit syntetickými barvami (barvy pro modeláře, na keramiku apod.). Po zaschnutí barvy nalepíme předmět na vnitřní stranu víčka, použijeme vteřinové nebo tavné lepidlo. Jako „snížek“ lze využít mnoho věcí, třpytky se dají koupit hotové nebo si je vyrobíme z rozbité vánoční ozdoby, kterou vložíme do papírového sáčku (obálky apod.) a pomocí válečku rozmělníme na malé kousíčky. Třpytky nebo jiný vhodný „snížek“ vložíme do skleničky, zalijeme směsí vody a glycerínu, přičemž ponecháme cca 0,5 cm volného místa. Zavřeme víčkem, do jehož krajů jsme nanesli malé množství lepidla, abychom sněžítko zajistili před nechtěným otevřením. No a pak stačí jen zatřepat a pozorovat uklidňující snášení se vloček…
Reklama