Velmi zajímavou podzimní dekorací jsou ozdobné dýně. Určitě je znáte, jsou různých tvarů a barev a hlavně jsou posety malými výstupky, které připomínají malé bradavičky. Z čeho by člověk byl nešťastný, činí tuto okrasnou dýni jedinečným dekoračním prvkem.
Využití těchto dýní je velmi široké. Tak jak jsou je můžeme aranžovat na ošatky spolu s listím, jeřabinami a červenými šípky a vytvářet tak krásné kompozice na stůl či na okenní parapet. Drobné typy se hodí do podzimních věnců, kdy je stačí na užším konci propíchnout drátem a připevnit na věnec. Stejným způsobem je můžeme použít do truhlíků, které zbyly po letničkách.
Tvar dýní vybízí ale i dalším aranžmá. Zkuste si udělat z dýně vázičku! stačí uříznout vrchní část se stopkou, vydlabat dužinu, kterou vyhoďte, protože u těchto dekorativních dýní není příliš chutná. Předem však vyndejte semena, která usušená na papírové utěrce můžete na jaře použít na novou výsadbu. Dovnitř dýně vložte namočenou aranžovací hmotu a napíchejte do ní nejrůznější podzimní kvítka - chryzantémy, afrikány apod. Stejným způsobem můžeme použít i šípky, které svou červení prozáří celou kompozici. Pokud uděláte nízké aranžmá, můžete doprostřed vložit i čajovou svíčku.
Musím tu přiznat, že tyto skvělé nápady nepocházejí všechny z mé hlavy, ale inspirovala jsem se u odborníka přes floristiku pana Hrušky, který takovou krásu včera tvořil před kamerami a vy se na ně budete moci podívat v pořadu Rady ptáka Loskutáka.