Květina s exotickým názvem strelície je pýchou Kanárských ostrovů, ačkoli se vyskytuje i v rozsáhlých oblastech jižní Afriky nebo třeba v Portugalsku. Její květ je velmi neobvyklý a připomíná spíše než rostlinu hlavu ptáka s dlouhým zeleným zobákem a výrazným vztyčeným chocholem oranžových a modrých „pírek“. Je to opravdu květina, která upoutá svou majestátností, ale zároveň také odzbrojující krásou a jednoduchostí.
V Holandsku, odkud pocházejí tyto fotografie a návrhy využití strelície v interiéru, se pro strelícii vžila řada lidových názvů jako rajka, ptačí zobák, hlava rajky. Všechna tato jména vycházejí z její poněkud výstřední a exotické krásy.
Strelície je sice elegantní a exotická, ale může být také docela rozpustilá, například když rozmístíme několik květů do identických váz. Chladná, téměř kovová modř vytváří zajímavý kontrast s veselou oranžovou.
Strelície dodá každé květinové kompozici punc originality a noblesy, dobře se ale vyjímá i sama třeba v dlouhé štíhlé jednoduché váze.

Foto: Holandská květinářská kancelář