Určitě jste alespoň jednou jako děti ve škole s paní učitelkou otiskovali listy pomocí temperových barev na papír. A co si tímto způsobem přinést kousek podzimu až domů? A stačí vám málo - několik lahviček barev na textil (pozor neplést s barvami sypkými, které se používají na plošné barvení textilu), které zakoupíte v papírnictví nebo specializované prodejně pro výtvarníky. Pro začátek vám stačí tři barvy - žlutá, zelená a červená. Jejich kombinací získáte nádherné podzimní barvy. K práci můžete bez obav přizvat i děti, které fascinuje míchání barev. Ukažte jim, jak z červené a zelené vyčarujete hnědou…
Nasbírané listí je dobré přežehlit, drží tak tvar a nekroutí se. Poté ho pomocí štětce na straně, kde vystupují „žilky“, natřete štětcem, nebo barvu rozetřete na vhodné podložce a list do barvy přitiskněte. Vždy je nutné zkontrolovat, zda je barva nanesena rovnoměrně.
Poté list opatrně položte barvou dolů na látku, kterou zamýšlíte dekorovat, přikryjte listem papíru a přitiskněte. Pokud vlastníte gumový váleček, použijte ho. Otisk bude rovnoměrný a vyhnete se drobným chybám, které často vznikají, pokud se list uhlazuje pouze rukou. Kombinujte různé tvary, velikosti i barvy listů. K tisku se nejlépe hodí bavlněné plátno, ale je možné si potisknout třeba i tričko. Stačí, když si vyříznete dostatečně veliký kus kartonu, na který triko napnete a pak otiskujte listy v libovolných kombinacích i množství. Napnutí trika je důležité, protože když tisknete na neroztažený úplet, barva ulpí pouze na části materiálu a při oblékání (roztažení) se potrhá. Pokud chcete tisknout na tmavou látku je nutné si pořídit krycí textilní barvy. Na to se předem informujte u prodejce, protože ne každá textilní barva tuto schopnost má. Po zaschnutí nezapomeňte barvy z rubu zafixovat zažehlením.
A tak nezapomeňte - až půjdete na procházku, sbírejte krásné podzimní listy a vylisujte si je, protože příště vám poradím další nápady, jak si podzimně naladit svůj byt.