Neznám nikoho, kdo by si jako malý nepodkládal pod papír mince a pak je přejížděním měkkou tužkou „neobkresloval“. Napadlo vás ale někdy stejným způsobem ozdobit své poněkud fádní jednobarevné tričko?
Přiznám se bez mučení, že tento nápad není můj, ale kdysi jsem ho vyčetla v jednom ženském časopise (až po letech jsem se dozvěděla, že autorkou tohoto článku byla všemi oblíbená redaktorka tohoto časopisu Janka Zbyňková :-) a s jejím laskavým dovolením si dovolím tento nápad prezentovat zde.
Co budete potřebovat? Kromě trika, které si hodláte vyzdobit, to budou textilní barvy (popř. tuš, pokud chcete pracovat s černou barvou), předměty, jejichž povrch budeme kopírovat - nejlépe mušle a ulity nejrůznějších mořských tvorů, skořápky vlašských ořechů, kovové přezky s ornamenty apod. Mince příliš nedoporučuji, z dálky vypadají jen jako puntíky a ne každému je příjemné, když si ho lidé prohlížejí na vzdálenost několika centimetrů, aby se dohodli, zda se jedná o koruny či euro :-))
Na tupování budete potřebovat kousek hadříku, nejlépe ze starého trička, na kterém si doporučuji zkusit pár prvních otisků.
Celá metoda se jmenuje frotáž - myslím, že podobně zní ve francouzštině sloveso třít - což je vlastně základ této metody. Kousek hadříku, kterému moje babička pro mne z nepochopitelných důvodů říkala klůcek, namočíme do barvy, kterou si rozředíme na hustotu tuše (popř. pracujeme přímo s tuší), poté jej otřeme do papíru, aby na něm zůstalo jen malé množství barvy. Předmět, který chceme frotážovat, vložíme pod látku a pevně ji kolem něho napneme. Poté přejíždíme hadříkem s barvou tak dlouho, než na látce „vyleze“ celý vzor.
Pokud budete dělat několik vzorů poblíž sebe, je nutné nechat vždy hotové proschnout (můžete tomu pomoci fénem), abyste si je při další práci nerozmazali.
Hotové zažehlíme zrubu horkou žehličkou, kterou nejen vyhladíme zmuchlané triko, ale i fixujeme barvy.
Reklama