Pokud máte slunný byt a málo času na zalévání květin, pak mám pro vás typ na zeleň do vašeho bytu, která je nenáročná a přitom velmi zdobná - sukulenty. Jsou to vlastně rostliny, které mají velkou schopnost zadržovat vodu uvnitř listů. Dělíme je na základní dvě skupiny - sukulenty skleníkové - to jsou právě ty, které jsou vhodné do bytu, nejlépe přímo na okno. Do této skupiny patří například známá aloe nebo také svícník, živé kameny, krasula, gasterie, havorcie a mnoho dalších. Druhou skupinou jsou venkovní trvalky, které slouží zejména pro zkrášlení skalek a jsou to například lomikámen, rozchodník nebo třeba netřesk.
Sukulentní rostliny jsou velmi náročné na světlo, proto je - pokud je to možné, postavte přímo na okenní parapet. Zálivku je nutno přizpůsobit růstu rostliny - od jara do konce léta zaléváme nejvíce, v zimním období naopak velice opatrně. Mladé rostliny nesmějí úplně vyschnout, ale pozor na zálivku v zimním období, kdy bývá vyšší zálivka příčinou hniloby kořenů i stonků.
Substrát, ve kterém sukulenty pěstujeme, musí být propustný, jeho základem by měla být dobrá zemina s přídavkem písku. Přihnojujeme stejně jako běžné pokojovky, jen slabším roztokem.
Rozmnožovat můžeme sukulenty semeny, ale tento způsob je dost náročný, mnohem snadnější je množení řízky, které necháme nejdříve v písečném substrátu zaschnout a poté je zapícháme do vhodné zeminy. Dále se dá množit pomocí malých rostlinek vyrůstajících z mateřské rostliny.
Sukulenty jsou vhodné také na úpravu jako bonsaje.

Pro váš balkon nebo lodžii tu mám jeden tip - zkuste si vytvořit malou zahrádku pomocí čtyř terakotových květinářů o průměrech 40, 30, 20 a 10 cm. Největší květináč naplňte do výšky 5 cm drenážní vrstvou z hrubšího písku, na ni položte další, menší květináč a obsypte jej pěstební zeminou. Takto pokračujte až po ten nejmenší květináč. Vybrané rostliny sázejte tak, aby vzpřímeně rostoucí druhy byly na vrcholu a převisle rostoucí lemovaly okraje nižších květináčů. Tak může i na docela malé ploše vzniknout velmi zajímavá kompozice. Pro tuto kompozici můžete libovolně kombinovat sukulenty s dalšími skalničkami.
Reklama