Už je tady skoro podzim a stále častěji se stane, že se obloha zakaboní a celý den proprší. To jsou chvíle, kdy děti po pár hodinách hraní společenských her začnou být mrzuté. Malé děti se zabavují snadno, ale co s dětmi od deseti let výše? Zkuste si spolu vyrábět voskové svíčky, které mohou být třeba pěkným dárkem pro někoho z rodiny…
Budete potřebovat svíčkový vosk - nejlépe směs parafinu a stearinu (v poměru 80:20), ale pokud ji neseženete, můžete použít i levné svíčky nebo zbytky svíček (zde vždy předem odstraňte knoty - ale nevyhazujte je, budete je potřebovat), knoty, temperové barvy nebo voskové pastelky, trubičky od toaletního papíru, vykrajovací formičky na pečivo, alobal, kousek modelíny a kolíček na prádlo.

1. Příprava vosku - v plechovce, kterou postavíte do vodní lázně rozehřívejte vosk, do rozehřátého vosku přidejte barvivo (kus voskové pastelky či trochu temperové barvy) a důkladně promíchejte.

2. Výroba stojící svíčky - na jedné straně knotu udělejte uzel. Knot protáhněte kartonem, ze kterého vystřihněte kolečko o málo větší než je rulička od toaletního papíru a udělejte uprostřed malou dírku. Pomocí modelíny přilepené na dno zajistíte stabilitu celé „formy“ (uzel knotu by jinak formu vychyloval). Ruličku postavte na karton tak, aby knot procházel středem a ten zajistěte pomocí kolíčku na prádlo tak, aby byl stále uprostřed. Při lití první barevné vrstvy pevně přitlačte ruličku ke kartonovému dnu, aby vám vosk nevytekl dnem. Po zaschnutí první barevné vrstvy můžete lít další. Takto postupujete tak dlouho, než je svíčka hotová. Nechte ji nejméně 5 hodin dokonale ztuhnout, poté oloupeme papír, zastřihneme knot, na spodku svíčky odstřihneme uzlík a svíčka je hotová…

3. Výroba plovoucích svíček - formičky na vykrajování pečiva pečlivě obalte dvojitou vrstvou alobalu. Použijte hotové knoty s kovovým kolečkem (lze je koupit nebo použijte knoty z čajových svíček, které pak můžete rozpustit), které kapkou vosku připevněte na dno a opět můžete nalívat obarvené vosky. Pozor v teple má knot tendenci se kroutit, proto ho při tuhnutí vosku narovnejte. Po dokonalém zatuhnutí odstraňte alobal a svíčka je hotová.

Několik tipů na závěr:
Na plechovce, ve které budete vosk rozpouštět, si udělejte pomocí kleští malý zobáček, díky kterému se vám podaří odlévat přesně.
Všechny zbytky vosku, který vyteče nebo ukápne tam, kde není žádoucí, nechte ztuhnout, poté seškrábněte nožem a opět rozehřejte.
Vosk můžete aromatizovat buď přírodně - zajímavě třeba vypadá svíčka, kdy do bílého vosku přidáte nahrubo namletou kávu nebo celá kávová zrnka apod. nebo pomocí vonných olejů, které nakapáme do rozpuštěného vosku. Použijte stejné vonné olejíčky, které se používají do aromalampiček…
Plovoucí svíčky se také dají odlévat tak, že do hlubšího pekáče dáte vrstvu vlhkého písku a formičky do něj zapícháte. Poté postupujete stejně jako při odlévání do formiček obalených alobalem.
Reklama