Každou ženu někdy popadne nálada něco změnit. Jedna se vydá k holiči a vymění blond image za kaštanovou, jiná si najde nového chlapa a další se rozhodne předělávat svůj domov. Pokud je právě ten poslední příklad pro vás charakteristický, máme pro vás podzimní tip z Holandska. Nový trend ve výzdobě interiéru využívá prvků sedmdesátých let, ale v luxusnější podobě: místo koženky kůže, místo dýhy masivní dřevo. Špetku dekadence dodá návrat oranžové barvy, celá řada originálních detailů zjemňuje strohé linie: například koberec, který připomíná hobliny, květináče s industriálním designem, lesklé kovové vázy a bílý porcelán. Co takhle zkusit si vymalovat pokoj na oranžovo a začít zařizovat v luxusním rytmu? V tomto stylu jsou doplňky spíše volně rozmístěné než nahloučené blízko u sebe. A nakonec dobrá zpráva pro všechny, kdo rádi čtou: interiér může být osvětlený i tlumeným světlem, ale strategicky rozmístěné lampy mají dobře osvětlovat své okolí.
Pokojové rostliny vhodné pro tento trend jsou většinou šedé nebo zelené a byly zvoleny pro svůj vzpřímený vzrůst, který kontrastuje s nízkými, širokými liniemi pohovky, odkládacího stolku či módní podnožky, která zároveň slouží také jako stolek. Tvary jsou pro tento trend rovněž typické: zašpičatělé, hladké a nepřerušované, podtrhují a opakují rytmus přímých linií. Velkou výhodou všech šesti zvolených rostlin je jejich nenáročnost na pěstování, takže vám zbude více než dost času na lenošení na pohovce. :-)

Listy rostliny Calathea crocata ztrácejí při nedostatku světla barevnou kresbu. Calatea vyžaduje světlé stanoviště mimo přímé slunce a teplotu okolo 20 °C. Doporučuje se pravidelné rosení a mírná zálivka odstátou vodou, protože rostlina nesnáší tvrdou vodu. Tvorbě bílých skvrn na listech zabráníte používáním převařené vody. Tato rostlina s vámi skutečně žije: večer vám řekne, že je čas jít spát, když se „uzavře“ vzpřímením listů.

Latinský název Dracaena (dracéna, dračinec) je odvozený od řeckého slova drakaina (dračice). Dracaena draco pochází ze západních oblastí tropického pásma Afriky, vyskytuje se hojně i na Kanárských ostrovech. Někdy se jí říká „strom s dračí krví“ kvůli lepkavé červenavé šťávě, kterou roní při poranění. Vyobrazená odrůda se jmenuje ´Song of India´. Daří se jí při běžné pokojové teplotě na polostinném stanovišti. Kořenový bal musí být stále mírně vlhký.

Alocasia amazonica svým květem nezapře příslušnost k čeledi arónovitých. Pořídíte si ji však spíše pro její okrasné listy, které jsou po rozvinutí lesklé a světle zelené, později však zmatní a změní barvu na šedozelenou s výraznou, vystouplou, téměř bílou žilnatinou. Navzdory jménu však nepochází z Amazonie - domovinou alokázie jsou ostrovy jihovýchodní Asie. Silné listy se vyrovnají s nižší vzdušnou vlhkostí, ale rostlině svědčí pravidelné rosení a zalévání destilovanou vodou.

Cordyline (dračinka) má malé, zašpičatělé, do široka rozložené listy, které dávají rostlině výrazný tvar. Její název znamená palice a zní poněkud drsně, ale ve skutečnosti se vztahuje na palicovité kořeny. Vyžaduje světlé stanoviště, kde si zachovává ozdobnou kresbu na listech. Zalévejte třikrát týdně měkkou, vlažnou vodou - kořenový bal musí být stále vlhký. Spodní odumřelé listy odstřihujte. Postupně zjistíte, že ve volné přírodě roste Cordyline na nízkém kmínku.

Květy svícníků, např. Ceropegia woodii, jsou jedny z nejpodivnějších na světě. Stejně jako u některých orchidejí květ na chvíli zadrží hmyz uvnitř a propustí jej až po opylení. Z hlíz vyrůstají drátkovité, převislé stonky se zelenými, šedě mramorovanými listy. Květy jsou hnědočervené, vrchní část vytváří „mříže“. Rostlinu zavěste na světlé místo a zalévejte až po úplném vyschnutí substrátu.

V jižní Africe a také na Kanárech ptáci opylují roztodivný květ rostliny Strelitzia reginae: snadno se jim usedá na horizontálních listenech, z nichž se tyčí vzhůru oranžové a tmavomodré části květu. V létě a v zimě vyžaduje plné sluneční světlo. Kořenový bal nemusí být stále vlhký, ale nikdy nesmí zcela vyschnout. Rostlina nesnáší chladno, zalévejte ji proto vodou o pokojové teplotě. Přes léto ji můžete umístit na chráněné, teplé stanoviště na zahradě, kde však bude vyžadovat častější zálivku.

Zpracováno podle podkladů z Holandské květinové kanceláře
Reklama