„Mámo, namaž mi záda!“ „Pepo, nedrob na to lehátko!“ „Maruno, hlídej to dítě, ať se neutopí!“ Slunečník vedle slunečníku, žádné historické památky a všude samý Čech… Tak tohle jsou typické ukázky toho, proč nejeden našinec dnes nechce ani slyšet o tom, že by jel na dovolenou do Bibione. Přitom je toto severoitalské letovisko na břehu Jaderského moře ideálním místem pro prázdninový pobyt rodin s dětmi i mladých lidí, kteří se chtějí nejen koupat a opalovat, ale také se bavit.
Každé turisticky vytížené místo má svoje výhody a nevýhody. Stejně tak je tomu i u střediska Bibione. Ač za zřejmou nevýhodu může být považován fakt, že tam potkáte hodně turistů z Čech, přesto v sezóně tvoří více než polovinu návštěvníku domorodí Italové, další velkou skupinou jsou Němci a teprve pak přicházíme na řadu my. A konečně – na Mácháči nebo na Lipně potkáte spoluobčanů taky hojný počet, ale zase tam nemáte moře! Obecně kritizovaná lidnatost Bibione také není takovou tutovkou, protože i zde najdete nejen místa hustě zalidněná, ale i klidnější části, a to nejen u vody, ale i v obytné části města.
Za pozornost však stojí zejména přednosti dovolené v Bibione, které ihned po sametové revoluci patřilo (především díky ceně) k nejnavštěvovanějším zahraničním destinacím. A cena je dodnes jedním (ale ne jediným) motivem, proč jet do Bibione. Další z výhod je poměrně malá vzdálenost od Prahy (potažmo ČR), protože 770 km ujedete autobusem nebo autem za jednu noc a ráno už se máčíte ve slané vodě. Další předností Bibione je to, že jde o poměrně mladé městečko, vybudované cca před 40 lety na „zelené louce“, takže zde není nouze o nové domy, prostorné bulváry, zajímavá náměstí, živé pěší zóny a odpočinkové parky. Ve městě se přitom můžete dobře najíst a napít v některém z mnoha podniků od restaurací a pizzerií přes kavárny, cukrárny až po bary, nakoupit v mnoha obchůdcích nebo na trhu či si zajít na diskotéku. Sportovci ocení možnosti plážového sportování, školy windsurfingu, paraglydingu, minigolfu nebo vyjížděk na koni či kole. Malí i velcí si rádi zařádí v lunaparku, v zoologické zahradě nebo ve vodním parku Aquasplash v sousedním Lignanu. Kromě toho je v celém Bibione velmi mírný sestup do moře, který je ideální i pro hodně malé děti.
O tom, kterou z částí Bibione si pro svou dovolenou vybrat a proč, se dozvíte v některém z dalších článků v rubrice Kam si to hasíte.

Cestovní kanceláří, která nabízí zájezdy do Bibione už dvanáctým rokem a s níž se můžete podívat prakticky po celé Itálii je CK Cicala. Informace a katalog získáte na adrese Na dolinách 26/109, Praha 4, na telefonu 02/4143 4444 nebo prostřednictvím e-mailu cicala@informnet.cz