Kdyby vám někdo řekl, že po vaší podlaze bude šmejdit červený trilobit a dokonale při tom očistí vaši domácnost od prachu a nečistot, asi byste si ťukali na čelo nebo byste zmíněnou osobu podezírali z toho, že poněkud přebrala. Přesto je něco takového v mnoha domácnostech na severu Evropy již dnes běžnou realitou… a za chvíli se s robotem-vysavačem setkáme i u nás.
První automatický vysavač na světě se jmenuje Electrolux Trilobite a byl vyvinut v 90. letech ve Švédsku. Jeho prototyp byl veřejnosti představen v roce 1997 pod názvem Robovac a do dnešního dne se kulatému spotřebiči budoucnosti podařilo nasbírat řádku významných světových designérských ocenění.
Jak Trilobite funguje? Díky špičkové elektronice, ultrazvukovému systému a čtyřem motorům je zcela samostatný, takže ho klidně můžete nechat uklízet v obýváku a přitom třeba v kuchyni obalovat řízky. Přístroj „se dívá“ stejným způsobem jako netopýr, tedy pomocí ultrazvuku, takže se nemůže stát, že by vrážel do vašeho starožitného nábytku nebo třeba zvrhnul psovi misku s vodou. :-) Jakmile Trilobite „uvidí“ v cestě nějakou překážku, vypočítá si jinou cestu a pracuje dál. Aby nespadl ze schodů nebo z patra, stačí jednoduše do cesty umístit speciální magnetické proužky, které robota informují o tom, že tudy cesta nevede. Trilobite se pohybuje pomocí dvou odpružených koleček a díky své minimální velikosti ( výška 13 cm, průměr 35 cm), se v pohodě vejde třeba i pod křeslo, skříň nebo postel.
Vysavač robot je tak „chytrý“, že si dokáže zmapovat prostor místnosti, a to tak, že si ji nejprve objede kolem stěn a pak si naplánuje nejlepší trasu, aby dokonale vyčistil každý čtvereční centimetr. Sám si také najde cestu k nabíjecí stanici, kam se „uklidí“, když je práce hotova, nebo v případě, že potřebuje dobít. Je vybaven LCD displejem, na kterém si uživatel může nastavit jeden ze tří čisticích programů – normální, rychlý a lokální. Nečistoty jsou z podlahy sbírány pomocí gumové destičky a shromažďovány v kazetě uvnitř vysavače. Vysavač indikuje její naplnění na displeji a kazeta se potom pouze jednoduše vyjme a vysype. Proto také nejsou potřeba žádné náhradní sáčky. Na našem trhu se Electrolux Trilobite objeví v říjnu tohoto roku a bude stát 45 990 korun.

Více o Trilobitovi najdete na internetových stránkách http://trilobite.electrolux.cz.
Reklama