Možná jste si až dosud mysleli, že stát se správným chalupářem není žádná věda. Člověk prostě koupí někde na vsi chalupu, trochu si ji porychtuje a je to! Ale kdepak. Chalupaření je věda a to pořádná. Alespoň to redakci Ženy-in důvěrně sdělil pan ChDr. Radoslav Chyžka, CSc., emeritní profesor etnografie a chalupologie.
Spolu s ním jsme pro vás připravili desatero správného chalupáře, na jehož základě si můžete ověřit, jak to s vámi skutečně je. :-)

1. Chalupa by měla být pokud možno roubená nebo aspoň „fachwerková“, aby nebylo pochyb o její původnosti.
2. Už od branky musí mít příchozí v zorném poli staré kolo (pozor, neplést s bicyklem!) zavěšené na zdi, případně další propriety jako koňský chomout, kosu či dřevěný vozík (a to i v případě, že kůň zde bydlel naposledy před sto lety a tráva na zahrádce se seká sekačkou).
3. V seknici musí býti kachlová kamna. V lepším případě funkční.
4. Káva se hostům podává zásadně v kameninových hrncích o obsahu minimálně 0,4 l, mléko se dolévá z díže a tvrdí se o něm, že je od sousedovic krávy, i v případě, že ho paní domu před chvílí nalila z krabice dovezené z domova.
5. Spí se jedině pod peřinou z pravého peří, povlak je zásadně kanafasový. Postel je proležená a nepohodlná, ale jistě se k ní váže nějaká zajímavá legenda.
6. Nábytek je původní a stylový, nebo alespoň se tak tváří.
7. Svítí se petrolejkami, ale ony to nejsou až tak úplně petrolejky, protože od nich vede kablík do zástrčky (kdo by dneska byl bez elektřiny?).
8. Televize je přípustná, ale jen v případě, že se přes den zavírá do almary, aby nenarušovala selský ráz obytné místnosti. To samé platí o hi-fi věži a video rekordéru.
9. Tráva před domem je pečlivě sestříhána a plaňkový plot má bezchybný nátěr, stejně jako okenice, parapety a další viditelné části domu (zejména ty, co jsou vidět od silnice).
10. Chalupář i chalupářka pečlivě dbají na výběr oblečení, které alespoň vzdáleně připomíná kostýmy z Prodané nevěsty, pokud má chalupářka ještě ke všemu copy a chalupář licousy, je dobré dílo dokonáno. :-)

Marie Jeníková, český venkov