Obdivujete pletené košíky z proutí nebo mísy z ratanu? Vyrobit je vyžaduje trochu kumštu, ale já pro vás mám tip, díky kterému si budete moci uplést ošatku na ovoce zcela sami a navíc z materiálu, kterého je kolem nás víc než dost. Zkuste si se mnou vyrobit ošatku z trávy…
Právě teď je správný čas na sběr trávy. Potřebujete dlouhé stonky trávy, pouze květenství (klásky) odstraňte, usušte je nejlépe venku pod střechou. Zachovají si tak i při usušení dostatečnou vlhkost, která zabrání polámání při pletení. Pokud se vám při pletení přeci jen mírně láme, navlhčete ji.
Zkusila jsem plést i z čerstvé trávy, ale nedoporučuji to, i když budete hodně utahovat při pletení, tak po seschnutí se spoje natolik uvolní, že se celá ošatka zbortí.
Připravte si velkou jehlu a lýkový provázek, ale pokud ho neseženete, stačí obyčejná režná nit. Pokud chcete vyrobit ošatku s kruhovým dnem, začněte tak, že několik stébel (jejich počet upravíte podle požadované velikosti budoucího výrobku) zkroutíte a od středu sešíváte. Jehlu zapichujte v pravidelných odstupech a postupně stáčejte a přišívejte pramen trávy, který plynule nastavujte. Pomocí utahování tvarujte během práce boky ošatky. Konec zašijte do ztracena a okraj ještě pro zpevnění obšijte.
Pokud chcete vytvořit ošatku s oválným dnem, stačí když na úplném začátku netvarujeme trávu do spirály, ale smotáme ji a přeložený pramen sešijeme a teprve poté sešíváme kolem po obvodu. Pokud se vám dno vydouvá nebo není rovné tak jak si ho představujete, navlhčete dno rozprašovačem a postavte na něj těžkou nádobu (např. hrnec plný vody).
Výroba ošatky je mnohem jednodušší než její popis :-)) Nejnáročnější z celé práce je vyrazit do přírody a nasbírat dostatečné množství trávy pro práci… proto neváhejte a pleťte…
Reklama