
Ale víte, kam sahají počátky „čertovských obrázků“ a odkud pocházejí? Do Evropy je v dávných dobách přivezli obchodníci s kořením, možná kočovní Cikáni, ale nejpravděpodobněji Arabové při svých vojenských výpravách. K nám do Čech přišly karty nejspíš přes Itálii a Španělsko a jistě víme jen to, že ve 14. století je evropští králové jako hazardní hru i zakazovali. Přitom je hrál i sám Ludvík XIV., filozof Kant, skladatel Richard Strauss, básník Goethe i Puškinova „Piková dáma“.
Karty můžeme rozdělit na whistové a žolíkové (mají 52 listů). V 18. století vznikly karty piketové (mají 32 listů) a my je dnes označujeme jako francouzské. Když zaměníme pravidelné piky za zelený list, kosočtverečné piky za rolničky (zvané kule) a jetelové kříže za žaludy, získáme karty mariášové.
Karetních her se prodá na světě ročně několik set miliónů! Na karetním královském trůnu panuje bridž, hra náročností podobná šachům.

Karty, podobně jako většina jiných her, neznají společenské přehrady. A kde se vlastně narodily? S úplnou jistotou nevíme. Snad v dávné Indii a Číně.
A co vy? Jaké karty hrajete?
Přeji vám, abyste nebyli zelení jak sedma a měli v rukávu všechna esa!
Nový komentář
Komentáře
My jsme letos hráli skoro celou dovolenou páč pršelo. Hráli jsem Kočku neboli Srdce, u toho se dá pořádně dlouho vydržet.
Amerického žolíka jsem ještě nezkoušela. Ale vyzkoušíme. Jednou jsme k moři karty zapomněli, naštěstí je manžel směnil na pláži za jednu plechovku piva s odjíždějícími turisty
Důležitá zásada: než posbíráš karty ze stolu, přepočítat, co máš v ruce... po REORGANIZACI :-) musíš mít v ruce aspoň o jednu míň...
No ano...
v americkém žoliku (taky mu tak říkáme) jsem kdysi dávno drtila otce
... coby nastávající mamča jsem se u něj válela smíchy s mamčou a manželem
... a teď ho mastíme se skřítkem (opravdu mastíme, ještě mu to tak moc nejde, teprv se to naučil
). Dá se hrát s více balíčky karet
a je legračnější a ROZMANITĚJŠÍ než ten normal.
S tou postupkou to zkusíme, Saturninko
Medví: Taky tomu říkáme americkej....
A jednou jsme si vymysleli ptákovinku - hráli jsme žoldu tak, že jsme sbírali všechny karty z jedný barvy do jedný dlouhý postupky..., případně do několika postupek, když bylo něco 2x...
medo: taktez znam a taky tomu rikame americky zolik... Jinak ja karty moc nemusim, ale v nouzi nejvyssi
my hrajeme...no nevim, jak se to jmenuje oficialne, ale rikame tomu americky zolik...naucili jsme to uz spoustu lidi a vsem se to moc libilo, protoze to neni jen o tom,co si kdo lizne, ale taky jakyho ma fistrona
...hraje se to jako klasicke zoliky, akorat na zacatku se karty nerozdavaji a zadne se nevyhazuji, kazdy si bere po jedne karte a kdyz na nej dojde rada musi bud vylozit, prilozit k tomu co je na stole (resp. zbavit se jedne karty) nebo si liznout. Karty vylozene na stole jsou vsech a daji se libovolne kombinovat, ale tak, aby z nich zase byly postupky nebo nejmene tri karty stejne hodnoty. Vyhrava ten, komu nezustane v ruce zadna karta.
Taky moc ráda hraju karty: taktéž kanastu, či žolíky, nebo i autobus. Ovšem děsně nerada
prší