Také obdivujete ty krásné hedvábné šátky, šály a podobné ručně malované kousky a říkáte si, že tohle je nad vaše síly? Mám tu pro vás tip, jak si zkusit malovat na hedvábí a nemuset si přitom pořizovat rám, na který je nutné hedvábí před malováním napnout. Na našem trhu se objevily rámečky s již vypnutým hedvábím, prodávají se v různých velikostech a různých tvarech - počínaje kolečky, čtverečky, domečky, okýnky konče motýlky a hvězdičkami. Jejich cena není nijak závratná, pohybuje se od 60,- do 180,- Kč podle tvaru a velikosti a můžete je koupit v prodejnách, kde také prodávají barvy na hedvábí a konturovací barvu - tzv. guttu.
Podle toho, jaký obrázek zamýšlíte kreslit, si nakupte guttu - trh nejčastěji nabízí bezbarvou, zlatou, stříbrnou, měděnou a černou. Barvy stačí pro začátek tři základní - červená, žlutá a modrá. Do malých lékovek nebo plastových krabiček od kinofilmů si mícháním můžete vytvořit další barvy - zelenou, oranžovou, fialovou v několika odstínech podle poměru jednotlivých barev.
Nejdříve si na papír nakreslíme obrázek, který chceme přenést na hedvábí. Pro začátečníky nabízím obrázek motýlka, který pověšený v okně vypadá opravdu hezky. Na obrázek si položte rámeček s hedvábím a na hedvábí jej namalujte konturovací barvou (většina kontur se prodává v tubě s aplikátorem a tlačí se tedy přímo z tuby na látku). Dávejte pozor, aby všechny čáry byly napojené, protože i maličká škvírka propustí barvu a zničí celé dílko. Drobné detaily jako oči, tykadla apod. zatím nemalujte, ty se malují až na závěr do hotového obrázku. Nechte guttu zaschnout a poté postupujte stejně jako když děti vybarvují omalovánky. Barvu nanášejte doprostřed vybarvované plošky a nechte ji dojet k okrajům. Poté domalujte detaily (tykadla) guttou. Rámeček, který nebudeme prát není třeba fixovat, ale pokud si budete malovat šátek, kapesníček, kravatu apod. je nutné ji ještě z rubu zafixovat žehličkou nastavenou na teplotu pro hedvábí.
A ještě něco vám prozradím, možná to nevíte, ale redaktorka-grafička tohoto magazínu Jana maluje na hedvábí moc krásně.
Reklama