Máte rádi netradiční ozdoby? Zkuste si vyrobit sádrové odlitky a ozdobit jimi svou kuchyň. Pro začátek stačí obyčejný sádrový prášek a formičky na cukroví nebo bábovičky na písek. V prodejnách pro hobby seženete také formičky přímo pro odlévání určené a dle mé zkušenosti si vždy budete moci vybrat podle svého vkusu. Nejvíce prodávané jsou prý dary moře, tedy formičky, pomocí kterých si můžete odlít sádrové mušle, mořské koníky, hvězdice apod. Do práce určitě zapojte i své děti a uvidíte, že konečný výsledek je velmi mile překvapí.
Na míchání sádry si připravte pružnou plastovou nádobu - například velký kelímek od jogurtu nebo másla. Formičky je nutné vystříkat silikonovým olejem, který ve spreji seženete v každé větší drogérii a stojí kolem 60 Kč (později ho jistě využije i váš manžel nebo přítel ve své dílně). Sádru rozděláte podle návodu - tedy vždy sypete sádru do vody, nikoliv naopak. Nalijete ji do formiček, kterými lehce zatřesete, aby se oddělily vzduchové bublinky. Necháte schnout asi hodinu (podle velikosti a teploty v místnosti), poté je lehce vyklepnete a necháte dokonale uschnout (24 hodin). Dno a hrany odlitku vyrovnáte jemným brusným papírem a před lepením natřete bílým matným Balakrylem, který na odlitku vytvoří nesavou plochu. Balakryl můžete i barevně tónovat.
Odlitky nalepíte vteřinovým nebo tavným lepidlem např. na rámečky fotografií, krabičky, dvířka nebo odkládací stolky. Na malé tvary lze přilepit magnetek a namalovat je temperovými barvami a přelakovat. Pro dosažení dokonalého vzhledu odlitků zkuste použít speciální sádru z prodejen hobby, která je jemnější a výsledný výrobek hladší a lehčí, ale zároveň pevnější. Některé firmy tuto hmotu pro její skvělé vlastnosti nazývají keramický prášek.

Příjemné sádrové hrátky přeje