K létu patří otevřené okno, průvan v bytě a na stole váza s čerstvými květinami. Dnes si povíme něco o květinách, které jsou sice naše staré známé, ale letošní sezóna je zase povolala do zbroje ve jménu letního trendu Re-Create.

Karafiát
Snad žádná jiná květina neodpovídá lépe trendu znovuzrození letošního léta jako právě karafiát. Květina, jež pro mnohé symbolizuje období komunismu (vzpomínáte na pietní akty?), prožívá v poslední době svůj triumfální návrat. Dnes se karafiát považuje za ideální květinu do vazby. S jeho pomocí lze vytvořit nápadité až extravagantní aranžmá, stejně tak jako aranžmá velmi decentní. Vše záleží na vaší fantazii a kreativitě.
K dispozici máte velkou řadu barev a barevných kombinací, včetně dnes velmi módní zelené. Snad jen v modrém provedení jej nehledejte. Neuspějete. Ale pozor na výklad barev podle „jazyka květin“ - květomluvy. Červená vyjadřuje nešťastné srdce, žlutá opovržení, růžová lásku ženy a pruhovaná variace znamená odmítnutí.
Jeden dobrý tip na závěr. Karafiáty jsou velmi citlivé na etylén, proto je nikdy nenechávejte v blízkosti zrajícího ovoce. A nezapomeňte - latinský název karafiátu je Dianthus. To v překladu znamená božská květina. Potřebujete snad vědět víc?

Hledík
Dnes už je tato rostlina „jen“ květinou, která svými bohatými květy vyniká stejně ve volné přírodě, jako ve vazbě. Není tomu ale ještě tak dávno, kdy její květy poutaly něčím úplně jiným. Za časů našich babiček, které neměly „barbíny“ či počítače a celý den si hrávaly v přírodě, účinkovala tato květina při řadě dětských her. Když totiž zprudka fouknete na pysky květů, rychle se rozevřou.
Nejenom pro onen nádech dávných dob se hledík výborně hodí pro moderní trendy léta 2002. Všechny staré vázy, nádoby či hrnečky se rozzáří, pokud je nazdobíte kyticí hledíků samotných či v kombinaci se stejně jasně zbarvenými gerberami nebo ostálkami. Pastelově žluté, oranžové, nachově růžové či nevinně bílé barvy hledíků stejně tak dobře kontrastují s červenými a oranžovými gloriózami či ostálkami.
A až začnete aranžovat, zkuste se přenést do dob našich předků a stát se opět na chvíli dítětem, co si s ostatními hraje venku a právě objevilo tuhle pozoruhodnou rostlinu. A uvidíte, co se s pomocí hledíků, vázy po babičce a hlavně vaší představivosti před vámi rozevře.

Gerbera
První gerbery byly vyšlechtěny v 19. století ve Velké Británii. Tato květina, pocházející ze subtropické Afriky, byla pojmenovaná po německém doktorovi a sběrateli rostlin Traugottu Gerberovi. Dnes je nejintenzivněji pěstována v „květinovém království“ – Holandsku. K dostání jsou gerbery červené, růžové, žluté, oranžové, lososové, bílé a smetanové, módní jsou i dvoubarevné. Dříve se do vazeb používaly květy stejné barvy. Podle současného módního trendu však nic nebrání ani kombinacím gerber různých odstínů téže barvy.
I co do velikosti lze najít řadu typů. Od gerber „standardní“ velikosti, přes miniaturní (nazývané germini) až po skutečně velkokvěté gerbery, jež jsou často větší než dlaň. I proto lze tuto květinu využít pro vazby u řady příležitostí. Oblíbené jsou jako svatební květiny, miniaturní jsou vhodné do menších aranžmá, stejně tak hezky vyniknou ve veselé letní kytici uvázané přesně podle módních trendů letošního léta.
Zajímavé určitě je, že se tyto velké „luxusní sedmikrásky“ spojují se souhvězdím Lva. Ale i tady dole na zemi se staly významným symbolem. Od roku 1999, kdy se poprvé připomínal Den nekouření (31. květen), se oranžové gerbery začaly objevovat v logu několika nekuřáckých společností ve Skandinávii.
Gerbera je velmi trvanlivou řezanou květinou, musíme jí ovšem věnovat správnou péči. Má ráda teplou vodu, do které je vhodné přidat výživu pro řezané květiny, především pokud je gerbera v kytici s jinými květinami. Vždy je nutno ostrým nožem odříznout konec stonku, což může údajně prodloužit její svěžest ve váze až na dvojnásobek. Nepoužívejte ovšem nůžky, které mohou lehce poničit její citlivý stonek a tak znesnadnit absorbci vody. Stejně tak, pokud ji chcete uchovat v plné kráse co nejdéle, chraňte ji před přímým sluncem a zdrojem tepla.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář
Reklama