Možná, že vás také už nudí všechny tlumené přírodní tóny, rustikální dřevo a decentní doplňky. Pak je nový styl Fun & Energy ve výzdobě interiéru právě pro vás: aktivní, vzrušující a hlavně prosluněný. Je to charakteristika stylu, který bude vládnout nejen létu, ale celému tomuto roku. Fun & Energy je styl, pro který je důležitá energie a zejména veselost a legrace. Myslíte, že rostliny nemohou vytvořit zářivou atmosféru právě ve vašem pokoji?
Z odvážné kombinace vzorů a motivů vyzařuje dynamika. Osvětlení se využívá překvapivým způsobem (například hodiny promítnuté na zeď). Mezi optické triky patří například závěsy a malba na zdi se stejným vzorem, nástěnné malby technikou trompe-l’oeil (malba napodobující např. skutečný výhled) a předměty, jejichž tvar je jiný zepředu a z boku. Čím více nových dojmů, tím je výzdoba veselejší!
Právě doma chceme čerpat novou energii, optimismus a dobrou náladu. Mohou v tom pomoci i rostliny, zelená barva přece uklidňuje! Ale během letošního roku se bude používat mnohem více barevných kombinací, které nás nabíjejí energií a dodávají dobrou náladu.
Na rostlinách je krásné, že se každým dnem stejně jako lidé mění. Vyrůstají jim nové listy, vyvíjejí se nové květy. A to nemusí být změna jediná, někdy stačí v pokoji, kde máme sbírku různých pokojových rostlin, přidat jeden nový kousek a hned bude v naší ´rodince´ ještě veseleji.

Sbírka kuriozit
Všechny pokojové rostliny v tomto stylu jsou něčím zajímavé: panašovanými listy, skvrnitými květy nebo neobvyklým tvarem. Například Tillandsia je rozporuplná svým zvláštním květem, zároveň oválným i plochým, Euphorbia se rozrůstá do stran. Emoce a design v jednom květináči dotváří interesantní a útulný interiér. Dotek síly rostlin loňského roku zabalený do barev a nálady dneška: pohodlně se posaďte a vychutnávejte!

Nebezpečná Afričanka
Sukulentní Euphorbia tirucalli získala jméno po Euphorbovi, osobním lékaři numidského krále Juby II., který objevil jedovatost (při nesprávném použití) a léčivost její mléčně bílé šťávy. Tato nenápadná rostlina se někdy považuje za vlka v rouše beránčím, kvůli jedovatosti své šťávy. Preferuje slunečné stanoviště a slabší zálivku.

Rozverná paleta barev
Begónie ozdobné listem, například Begonia rex, jsou původem z Asie. Mají třepenité, nádherně vybarvené listy, z nichž některé přímo září. Běžně mají růžovou, karmínovou, stříbřitě zelenou nebo červenohnědou kresbu. Listy mohou narůst do značných rozměrů a zatěžovat vršek rostliny. Je proto vhodné begonie zasadit do robustních, širokých nádob. Vybarvení listů je nejsytější při umístění na světlém stanovišti, avšak ne na přímém slunci. Zalévejte do květináče, ale vždy vylijte přebytečnou vodu z misky. Přihnojujte každý týden.

Japonské dlaně
Fatsia japonica má ozdobné, laločnaté listy, které připomínají lidskou dlaň. Její latinský název je pravděpodobně odvozen od japonského slova hachi (osm) a odkazuje na velký počet laloků u jednotlivých listů. Fatsia vyžaduje stinné stanoviště s ne příliš vysokou teplotou, dostatečnou zálivku a týdenní přihnojování. Vyhovuje jí otírání vlhkým hadříkem, po kterém se listy pěkně lesknou.

Rodinný přítel
Chlorophytum zná snad každý. Zelenec je jedna z nejsnáze rozmnožitelných květin. Této jihoafrické rostlině s dlouhými, úzce kopinatými listy prospívá nejlépe světlé místo. Vyhovuje jí vydatná zálivka, týdenní přihnojování a občasné osprchování. Ztlustlé kořeny vyžadují dostatek prostoru – při každoročním přesazováním nebo zmlazováním pomocí odnoží se budou z této rostliny moci těšit celé generace.

Pro příjemnou atmosféru
Rostliny rodu Tillandsia jsou tvarově velmi rozmanité. Často rostou epifyticky na jiných rostlinách, aniž by je jakkoli poškozovaly. Většinou mají růžici jemných listů a velmi výrazné květenství. Velmi dobře snášejí sucho. Tato Tillandsia s plochými, lopatkovitými listy s růžovofialovým nádechem se výborně hodí jako dekorace do koupelny laděné do modra. Tillandsia vyžaduje dostatek světla a teplotu mezi 12 a 27°C. Jelikož pochází z džungle, nesnáší přímé slunce. V interiéru nebo v létě na balkóně pomáhají vytvořit příjemnou atmosféru. Při umístění venku lépe snáší slunce než za sklem. Poskytněte jim chráněné stanoviště a těžký květináč, aby je nepoškodil vítr.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář
Reklama