Před několika dny mne prosila jedna z čtenářek - Saturninka - o radu ohledně ušití textilní hračky a protože mne napadlo, že je mezi vámi určitě nejedna šikulka, která vládne šicímu stroji, poradím vám, jak na to.
Nejjednodušší textilní hračky jsou ploché, kdy plasticitu vytváří jen vnitřní výplň. Takovou hračku zvládnete ušít i s minimálními krejčovskými zkušenostmi. Nabízím vám střih na medvídka, ale stejným způsobem si můžete vyrobit i další střihy. Ještě před sešitím můžete látku pomalovat textilními barvami, popř. pošít krajkami apod., poté oba díly dáte na sebe lícem k sobě, sešijete (necháte menší otvor na plnění) v místech, která jsou na střihu označená vlnovkou nastřiháte látku jemnými zástřihy těsně ke švu (to je proto, aby se po přetočení na líc látka na tomto místě nekrčila), obrátíte, naplníte a otvor zašijete ručně. Dozdobíte stužkou kolem krčku a medvídek je hotový.
Přibližně stejným způsobem se šijí i prostorové textilní hračky, rozdíl je v tom, že se sešívá více dílů a je zde větší nárok na zkušenosti se šitím a přesnost při sesazování jednotlivých dílů.
Na výplň hraček nepoužívejte nikdy vatu, protože ta brzy cupatí a hračky poté ztrácejí tvar. Vhodnější výplní je rouno, které nastříháte na kusy (velikost upravte podle velikosti hračky) a vyplníte jimi hračku tak, aby byla hodně pevná. Mám zkušenost, že pokud máte pocit, že už dovnitř nedostanete ani kousek výplně, vždy se tam ještě něco vejde :-)))) a z mé zkušenosti ještě lepší výplní jsou nastříhané staré silonky, o kterých jsem tu již psala… Dalším skvělým materiálem na plnění je ovčí vlna. Módní výplní jsou plastové kuličky, díky kterým se hračka může s dítětem i koupat, na našem trhu ještě nejsou dostupné tyto výplně přímo určené na hračky, ale dají se dobře nahradit korálky, které se dají běžně sehnat. Můžete také hračku naplnit luštěninou, ale v tom případě nesmíte hračky namáčet, aby vám luštěnina nenabobtnala nebo nezačala plesnivět. Pokud plníte sypkým materiálem, neplňte na doraz.
Chcete-li aby hračka chrastila, stačí když dovnitř zašijete „žloutek“ z Kindervajíčka (tj. plastovou krabičku, ve které bývá hračka), který naplníte rýží, luštěninou, korálky apod.
Detaily na hračce můžete jednak vyšít vyšívací bavlnkou (zde doporučuji předem zkusit, jestli vyšívací bavlnky nepouštejí barvy), namalovat textilními barvami (prodávají se v kelímcích, maluje se štětečkem) nebo fixy na textil, které jsou v dostání v každém papírnictví. Barvy i fixy jsou určené pro praní do 60°C, proto můžete takto ozdobené hračky i bez obav vyprat. Pokud je hračka určena pro dítě starší (cca od 2 let výše), pak můžeme našít oči z knoflíků apod. Pro menší děti je toto nevhodné, protože by mohlo dojít k uvolnění a nechtěnému spolknutí.