Pro letní aranžmá, které rozveselí a rozjasní váš byt, jsme získali z Holandska několik čerstvých tipů. Které řezané květiny jsou letos in?

Stračka pocházející z Číny má v letních trendech image exkluzivní květiny. V latině její jméno znamená delfín, kterého mají připomínat ještě nerozvinutá poupata. Když rozkvete, vypadají naopak její hvězdicovité kvítky s dlouhými ostruhami jako skutečné ostruhy středověkých rytířů. Ideálně se hodí do kytic, ve kterých se její jasně modrá barva a dlouhé, protáhlé květenství skvěle vyjímají a dodávají, tak každé vazbě punc vznešenosti a atraktivnosti.
Stračky jsou „nebeské“ květiny. Není mnoho květin, které by se mohly chlubit tak dokonalou modří v mnoha jejích odstínech. Nebeská modř rovněž evokuje představy dalekých obzorů, vody a vzduchu – tedy neomezenou volnost a prostor bez hranic.
Na závěr jedna výstraha: Stračky jsou jedovaté, proto si po dokončení aranžování nezapomeňte umýt ruce.

Glorióza - tato popínavá hlíznatá rostlina se může pochlubit zvlášť výjimečným jménem. „Gloria, gloria“, tedy čest a sláva – a glorióza svému jménu rozhodně ostudu nedělá. Květině, jejíž původ lze vystopovat v tropických pralesích Afriky, se v holandštině taky někdy říká úchvatná lilie, což je další důkaz její vznešenosti.
Gloriózu lze lehce rozpoznat podle charakteristických tvarů květů a stejně tak typického zabarvení. Šest dozadu stočených okvětních plátků je postaveno do kontrastu s šesti dopředu vzpřímenými pestíky. Jako vzpomínku na „pramáti“, která se popínala v tropických pralesích si i všechny její dnešní „děti“ zachovávají něco z těchto genů, což lze pozorovat na mírně zkrouceném stonku.
Vítězství a triumf evokuje bezesporu i samotná barva gloriózy - červená snoubící se se žlutou. Navzdory své kráse dané tvarem i barvou se začala tato úchvatná rostlina pěstovat teprve před sto lety. Existuje proto řada variací, které ještě nikdo nikdy při aranžmá nevyzkoušel. V tomto směru máte široké pole působnosti. Pokud třeba gloriózu naaranžujete do starého keramického květináče, určitě se vám podaří objevit něco z její „zašlé slávy“.

Plamenky jsou pro léto víc než typickou květinou. Jejich bohatá květenství podtrhují bujarost a veselost tohoto ročního období, sladká vůně omamuje už z dálky a dává pocit, že se zase nacházíme uprostřed letní voňavé vesnické zahrádky naší babičky. Latinský název Phlox znamená plamen, záři, což vystihuje horkost letního dne, v němž tyto květiny kvetou.
Plamenky se výborně hodí do aranžmá kytic podle trendů letošního léta. Jejich bohatá květenství v odstínech fialové a růžové, dokážou propůjčit všem kyticím nejen nezbytnou barevnost léta, ale i bohatost. Jednotlivé kvítky mají tmavší střed, takže se v květenstvím samotném střídají pastelové barvy s hutnými. Plamenky můžete uvázat samostatně, nebo je naaranžovat s gerberami a ostálkami do skleněné vázy v retro stylu. Získáte tak bohatou a velmi pestrou letní kytici. Kytici plamenek však můžete také jednoduše naaranžovat do velké keramické vázy. Vedle doplňků „po babičce“ ve stylu letošního léta velmi dobře vyniknou.

Podle podkladů Holandské květinářské kanceláře
Reklama