Taky jste si jako malí rádi schovávali skoro vše, co jste kde objevili? A stejně tak jste nikdy neměli to srdce vyhodit cokoliv, co se ostatním už zdálo „nepotřebné“? Jsou vaše půda, sklep či dno prádelníku zaplněné starým „harampádím“ po babičce? Pak právě teď přichází váš čas. Nadcházející léto totiž bude ve znamení nápaditého znovuobjevování starých, kdysi blízkých věcí, jejich osobitého přetváření a nalézání jejich nového smyslu.
Hlavním principem je maximální a neomezená volnost, a to co do prostoru, tvarů, pravidel či norem. Rada na toto léto zní: „znovuobjevujte“! A buďte při tom kreativní, osobití a uvolnění.
Hlavní roli mezi květinami tohoto léta hrají gerbery (Gerbera), ostálky (Zinnia), stračky (Delphinium), plamenky (Phlox), karafiáty (Dianthus), glorióza (Gloriosa) a hledíky (Antirrhinum). Jsou to klasické květiny, kterým se toto léto s vaší pomocí poštěstí znovu se narodit. Tyto květiny se kombinují ve volně vázaných, smíšených kyticích, které navodí dojem hravosti a bujnosti léta, dojem rozkvetlé letní louky.
Hravosti a bujarosti letošního léta odpovídají také zvolené barvy. Vaší tvůrčí invenci se meze nekladou, k dispozici máte snad takovou paletu barev, o jaké se vám ani nesnilo. Ať jde o zelenou, modrou, fialovou, žlutou, červenou, růžovou či oranžovou, lze je použít v odstínech pastelových, jasných či tlumených. Ale ani černá a bílá barva nejsou výjimkou. Důležité je, aby celá kombinace působila kontrastně, osobitě, neformálně a hravě.
Volnost a hravost léta se objevuje i v aranžmá kytic. Použít se dá řada různých typů váz, ale volnost a hravost léta nejlépe vyniknou ve vázách pestrých. Rozdělte kytice do barevných váz či váziček a pohrajte si s jejich prostorovým uspořádáním. Samotné aranžmá by mělo být velmi „přírodní“, takže by kytice neměla budit dojem, že je precizně naaranžovaná, ale měli bychom spíš mít pocit, že před sebou vidíme louku, kde si každá květina roste volně a nezávisle.
Kombinovat můžete například i plast s přírodním materiálem. Důležité je, aby výsledek dával pocit ručně, individuálně vyrobené věci, jež jistě není produktem masové výroby. Každý takto vytvořený předmět je obestřen tajemstvím a dává tak tušit nějaký příběh. Volnosti, tvořivosti a letní hravosti se meze nekladou ani v designu. Mnohobarevně pruhované tašky, staré vázy ozdobené ručně háčkovanou „pokrývkou“, skleničky se stříkanými barevnými vzory, ty všechny evokují hravost léta, nápaditost a osobitost zpracování.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář
Reklama