Každý rok přicházejí návrháři s novými trendy, které se odrážejí v módě, designu, interiéru. I v květinovém designu nacházejí tyto trendy svoje použití. Tak jako existují trendy v aranžování řezaných květin, letos přicházejí designéři i doporučeními, jaké hrnkové rostliny používat a hlavně jak správně využít jejich krásy k ozvláštnění interiéru. Nemusíte hned nákladně měnit nábytek v obývacím pokoji, nově vymalovat či koupit nové záclony, stačí najít správnou pokojovou rostlinu, květináč vyměnit za nový a najít pár doplňků, které oživí interiér, jako například polštářek či obrázek. Fontány zelených listů a barevné proužky rozveselí a rozjasní každý interiér a přinesou s sebou i trochu nostalgie, protože nový trend Re-create se inspiruje sedmdesátými lety. Důležité je zdůraznit, že nekopíruje materiály, barvy a tvary, které se tehdy velmi hojně používaly, ale pouze se jimi inspiruje a snaží se je ukázat v novém světle, v nových zajímavých kombinacích, jednoduše řečeno v novém hávu. V interiéru se v letošním létě mohou využívat rozverné proužky, kombinace tlumených a výrazných pastelových barev, zaoblené rohy a ruční výrobky jako polštářky, vlastnoručně renovovaný bazarový nábytek, pletené návleky na nevzhledné květináče. V provedení detailů se odráží tvůrčí přístup k opětovnému využití starých předmětů pro jiné účely, než pro které byly původně určeny. Například kuchyňské prkénko nebo plechové víčko jako podložky na stůl, vázy, které vypadají jakoby byly dříve kanystry nebo plechovkami, nebo stylová koláž se starým barevným sklem.
Rostliny, které tento styl oživují, jsou staří známí, ale v novém kabátě. Například Neoregelia, Vriesea, růže, Spathiphyllum, Cyperus či Phalaenopsis. Zelené výhonky, na něž kdysi sedal prach v zavěšeném květináči nyní září od podlahy ze skleněných nádob, delikátní orchideje vyrůstají z mechu a robustní sukulenty dodávají jasné barvy, od jemné po křiklavou růžovou. I zde se opakují proužky, stejně jako zaoblené rohy, panašované listy a dynamické fontánovité tvary. Při vhodné kombinaci vytváří tyto svěží, živé prvky dojem pohybu, i když stojí nehnutě, naplňují prostor optimismem, světlem a životní energií.

Vřelé srdce
Bromélie Neoregelia má maličké kvítky schované v růžicích listů. Jasně růžový vnitřek růžice je však mnohem zajímavější. Některé odrůdy mají podélně pruhované listy. Neoregelia pochází z Amazonie a vyhovují jí teploty okolo 20°C, zvláště pokud ji pravidelně mlžíte. Tento korunní klenot je velmi nenáročný: stačí dostatek světla, avšak ne přímé slunce, mírná zálivka a měsíční přihnojování.

Nebezpečná diva
Květy bromélie Vriesea ´Christiane´ připomínají malé, jasně červené plameny šlehající vzhůru mezi zelenými listy. Domovinou rostlin rodu Vriesea je Střední a Jižní Amerika. Jsou velmi přizpůsobivé: rostou ve vlhkých, teplých pralesích, chladných horských lesích i suchých oblastech. Vriesea ´Christiane´ upřednostňuje teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. Kořenový bal může být vlhký, ale ne přemokřený. Zalévejte nejlépe převařenou vodou zchladlou na pokojovou teplotu.

Minikeř
Název růže pochází z keltského ‘rhodd’, červený. Předpokládá se, že první růže byly červené. Od té doby šlechtitelé vypěstovali růže mnoha barev, tvarů a velikostí. Například droboučká hrnková růže (zde Rosa odrůda ´Frosty Parade´) kvete velmi bohatě, pokud ji umístíte na světlé stanoviště, udržujete kořenový bal vlhký a jedou týdně mírně přihnojujete. Po odkvětu ji seřízněte na výšku asi 5 cm. Znovu obrazí a vykvete už za dva měsíce.

Věrně kvetoucí
Vzhledem k velkému množství vody, které vyžaduje, můžeme kolumbijské Spathiphyllum s klidem prohlásit za mokřadní rostlinu. Jméno je složeno ze dvou řeckých slov (spathe = čepel a phyllon = list), podle tvaru květního toulce. Vyžaduje vlhkou, kyprou zem a občasné rosení (kromě květů). Přihnojujte jednou za dva týdny a odstraňujte odkvetlé květy. Zvláštní, trsovitě se rozrůstající Spathiphyllum se vám odmění novými květy po 4 až 6 týdnech.

Nenáročná křehkost
Cyperus, známý také jako papyrus, pochází ze (sub)tropů, kde roste na březích řek. Je to jedna z mála pokojových rostlin, které nevadí stálé vlhko a které prospívá časté rosení. Vyžaduje velmi světlé stanoviště a je ideální pro ty, kdo se nepovažují zrovna za zahradnické experty. Stačí dostatek vláhy a papyrus se bude svěže zelenat po léta. Ne nadarmo je papyrus symbolem věčného života (pokud se ovšem k němu nedostane kočka – kočky milují jeho výhonky…)

100% primadona
Orchidea Phalaenopsis roste v jihovýchodní Asii a její jméno je odvozeno od řeckého phalaina (motýl), protože její květy silně připomínají motýly. Jako každá primadona i tato kráska vyžaduje zvláštní péči: světlé stanoviště, ale ne dlouhodobě přímé slunečné světlo, pravidelnou mírnou zálivku zchladlou převařenou vodou a vlhkost vzduchu 60 % (pro srovnání: nad rozehřátým topným tělesem je vzdušná vlhkost pouhých 10 %). Ale je zde i jedno plus: Phalaenopsis kvete i několik měsíců.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář