
Rostliny, které tento styl oživují, jsou staří známí, ale v novém kabátě. Například Neoregelia, Vriesea, růže, Spathiphyllum, Cyperus či Phalaenopsis. Zelené výhonky, na něž kdysi sedal prach v zavěšeném květináči nyní září od podlahy ze skleněných nádob, delikátní

Vřelé srdce
Bromélie Neoregelia má maličké kvítky schované v růžicích listů. Jasně růžový vnitřek růžice je však mnohem zajímavější. Některé odrůdy mají podélně pruhované listy. Neoregelia pochází z Amazonie a vyhovují jí teploty okolo 20°C, zvláště pokud ji pravidelně mlžíte. Tento korunní klenot je velmi nenáročný: stačí dostatek světla, avšak ne přímé slunce, mírná zálivka a měsíční přihnojování.
Nebezpečná diva
Květy bromélie Vriesea ´Christiane´ připomínají malé, jasně červené plameny šlehající vzhůru mezi zelenými listy. Domovinou rostlin rodu Vriesea je Střední a Jižní Amerika. Jsou velmi přizpůsobivé: rostou ve vlhkých, teplých pralesích, chladných horských lesích i suchých oblastech. Vriesea ´Christiane´ upřednostňuje teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. Kořenový bal může být vlhký, ale ne přemokřený. Zalévejte nejlépe převařenou vodou zchladlou na pokojovou teplotu.

Název růže pochází z keltského ‘rhodd’, červený. Předpokládá se, že první růže byly červené. Od té doby šlechtitelé vypěstovali růže mnoha barev, tvarů a velikostí. Například droboučká hrnková růže (zde Rosa odrůda ´Frosty Parade´) kvete velmi bohatě, pokud ji umístíte na světlé stanoviště, udržujete kořenový bal vlhký a jedou týdně mírně přihnojujete. Po odkvětu ji seřízněte na výšku asi 5 cm. Znovu obrazí a vykvete už za dva měsíce.
Věrně kvetoucí
Vzhledem k velkému množství vody, které vyžaduje, můžeme kolumbijské Spathiphyllum s klidem prohlásit za mokřadní rostlinu. Jméno je složeno ze dvou řeckých slov (spathe = čepel a phyllon = list), podle tvaru květního toulce. Vyžaduje vlhkou, kyprou zem a občasné rosení (kromě květů). Přihnojujte jednou za dva týdny a odstraňujte odkvetlé květy. Zvláštní, trsovitě se rozrůstající Spathiphyllum se vám odmění novými květy po 4 až 6 týdnech.
Nenáročná křehkost
Cyperus, známý také jako papyrus, pochází ze (sub)tropů, kde roste na březích řek. Je to jedna z mála pokojových rostlin, které nevadí stálé vlhko a které prospívá časté rosení. Vyžaduje velmi světlé stanoviště a je ideální pro ty, kdo se nepovažují zrovna za zahradnické experty. Stačí dostatek vláhy a papyrus se bude svěže zelenat po léta. Ne nadarmo je papyrus symbolem věčného života (pokud se ovšem k němu nedostane kočka – kočky milují jeho výhonky…)
100% primadona
Orchidea Phalaenopsis roste v jihovýchodní Asii a její jméno je odvozeno od řeckého phalaina (motýl), protože její květy silně připomínají motýly. Jako každá primadona i tato kráska vyžaduje zvláštní péči: světlé stanoviště, ale ne dlouhodobě přímé slunečné světlo, pravidelnou mírnou zálivku zchladlou převařenou vodou a vlhkost vzduchu 60 % (pro srovnání: nad rozehřátým topným tělesem je vzdušná vlhkost pouhých 10 %). Ale je zde i jedno plus: Phalaenopsis kvete i několik měsíců.
Text a foto: Holandská květinářská kancelář
Nový komentář
Komentáře
Simba: Jo, to je ono.
Papyrusu se říká šáchor? Je to ta samá rostlinka? Tu jsem dostala na jaře, a musím potvrdit, že miluje dostatečnou vláhu. Bohužel, protože mi málem zašla na sucho.