Nedávno mi napsala jedna čtenářka Ženy-in, že ve svých nápadech často zmiňuji tavnou pistoli a ona že netuší, o co se jedná. Omlouvám se tímto všem, kteří se dosud s touto nezbytnou pomůckou pro aranžování a dekorování zatím nesetkali, a ráda bych vás s tímto jedinečným druhem lepení seznámila.
Lepidlo, které se používá při lepení tavnou pistolí, je termoplast na bázi PVC, polyethylenu, polyamidu či sloučenin celulózy. Prodává se v podobě tuhých tyčinek o různých průměrech, které závisí na velikosti používané pistole.
Při koupi tavné pistole doporučuji vybrat typ s podávací mechanikou, poznáte ji tak, že pistolka má „spoušť“, tj, mechanismus, který postrkuje tyčku dopředu. Takové pistole se prodávají od 500 korun výše. Levnější typy, které většinou hypermarkety nabízejí v nejrůznějších akcích, nemají tuto vymoženost a práce s nimi je složitější v tom, že musíte palcem ruky, kterou pistolku držíte, tyčku postrkovat.
Před zahájením práce musíme pistoli zasunout do sítě a chvíli nechat zahřát. Tu správnou teplotu má tehdy, kdy se na špičce vytvoří kapička lepidla a volně stéká. Lepidlo rychle skoro hned, proto musíme pracovat rychle a nepoužíváme je k lepení velkých ploch. Když se vám stane, že vám lepidlo ukápne jinam, není to velký problém, mechanicky ho po zaschnutí lehce odstraníte.
Výhodou tohoto lepení je, že výsledný spoj je transparentní a trvanlivý. Nejširší použití najdeme v aranžování sušin, kdy jeho pomocí můžeme lepit přírodniny na podklad, připevňovat mašle. Tavná pistole nám poslouží i při polepování květníků mušličkami, přilepování drobných dekorací na nejrůznější materiály, výrobu bižuterních doplňků…
Zkuste si třeba koupit obyčejné textilní gumičky do vlasů a přilepit na ně nejrůznější drobnosti, jako třeba knoflíčky, berušky, korálky… nebo pomocí pistolky můžete z drobných předmětů a úplně obyčejných magnetů vytvořit nové ozdoby vaší lednice…
S pomocí tavného lepidla hravě přilepíte květ růže na kámen, korkovou zátku na sklo apod. Vyzkoušejte si to sami.

Rady na závěr:
· Lepené plochy je třeba stisknout asi na 15 sekund, doba tuhnutí lepidla nepřesahuje 30 sekund, plné vytvrzení trvá zhruba 5 minut.
· Kovové předměty je třeba před lepením nahřát, aby neodebraly teplo lepidlu, které by ihned ztuhlo.
· Pokud se vám lepení nepovede, není problém odstranit lepidlo mechanicky, pokud by hrozilo poškození předmětu, lze také znovu lepidlo nahřát horkovzdušnou pistolí (pokud předmět tuto teplotu snese).
· Protože pistolka pracuje s vysokou teplotou (kolem trysky až 195°C), dávejte pozor na prsty a nepůjčujte ji dětem.
· Riziko popálení ještě můžete snížit tak, že budete mít po ruce misku se studenou vodou a pokud se vám stane, že se omylem dotknete lepidla či pistolky, ponořte ihned postižené místo do vody.

Příjemné lepení vám přeje
Reklama