Pokud patříte mezi zaměstnané lidi, kteří často cestují, nebo jste jen maličko hlava děravá a musíte často provádět na svých zelených miláčcích oživovací pokusy, poté co jste je zapomněli několik dnů či dokonce týdnů zalít, pak právě pro vás je skvělou formou pěstování pokojových květin HYDROPONIE.
Je to forma pěstování květin bez půdy, pouze v živných roztocích, ze kterých rostliny přijímají živiny. Pro toto pěstování je nutné použít speciálních nádob, které jsou běžně k dostání ve větších zahradnictvích nebo velkých prodejnách s květinami. Jsou to vlastně dva květináče v sobě. Vnitřní květináč bývá většinou z plastu, má dírkované dno, kterým kořeny přijímají živiny a vzduch a nachází se v něm rostlina zasazená v hrubozrnném materiálu (většinou keramzitu), vnější obal může být také plastový nebo z glazované keramiky. V něm se nachází roztok hnojiva a vody. V těchto prodejnách seženete také keramzit, hnojiva a vodoznaky.
Pro hydroponii se používají speciální hnojiva, které fungují jako iontoměniče - váží látky obsažené v zálivkové vodě, které nepříznivě působí na rostlinu (např. vápník z tvrdé vody) a vyměňují je za živné soli. Jejich účinek trvá až půl roku. Pro začátečníky doporučuji zakoupení hnojiva v sáčcích, které se podobají čajovým sáčkům, odpadá tak odměřování potřebné dávky, po spotřebování hnojiva, jen vyměníte prázdný sáček za nový.
Dále je dobré pořídit si vodoznak, což je jednoduchý ukazatel výšky hladiny vody se značkami minima a maxima.

Jak přejít od pěstování v zemi k hydroponii?
Nejprve opatrně odstraňte i nejmenší zbytky zeminy z kořenů, nejlépe pod tekoucí vodou, poté rostlinu přesaďte do keramzitu. Během prvních týdnů v hydroponickém systému udržujte nízkou hladinu vody, dokud se nevytvoří jemné, tzv. vodní kořeny, které jsou delší a rozvětvenější než „zemní kořeny“ a díky nim bude květina v keramzitu dobře držet. Ale i poté by neměla voda dosahovat více než do třetiny vnitřního květináče. Pokud se květina dobře aklimatizuje, stačí pak jednou měsíčně doplňovat vodu a jednou za půl roku vyměnit celý roztok, vypláchnout vnitřní květináč tekoucí vodou, aby se odplavily usazeniny různých solí a doplnit hnojivo. Péče o nadzemní části rostlin je v podstatě stejná jako při pěstování v půdě.
Rostliny vhodné pro pěstování v hydroponii: aloe, rozchodník, kaktusy, aukuba, begónie, maranta, pepřinec, zelenec, kroton, kapradiny, klívie, pelargónie, justicie, asparágus, voděnka, břečťan a další.
Reklama