Dobám, kdy byl na trhu jen umělohmotně sladký Pražský výběr a další nevábné značky vín, už naštěstí dávno odzvonilo. Dnes je ke koupi spoustu druhů a jakostí vína a mnoho lidí si zakládá své domácí vinotéky. Na to, za jakých podmínek by se mělo víno uchovávat a jaké druhy vína jsou k archivování vhodné, jsme se zeptali u odborníků – v pražské vinotéce Cellarius.
Podmínky pro uskladňování vína jsou poměrně přísné. Víno vyžaduje teplotu od 5 do 14 stupňů Celsia a temnotu. Vlhko nevadí. Důležité je víno skladovat naležato, tak, aby byla zátka stále namočena ve víně. Pokud byste nechali víno stát, korek by vyschl a došlo by k nežádoucí oxidaci vína. Takže kdo nevlastní sklep, je odsouzen žít bez vlastního vinného archivu, neboť i nejkvalitnější víno uchovávané za pokojové teploty v bytě se znehodnotí maximálně za jeden rok.
Vína vhodná k archivaci jsou vína z kvalitních ročníků a s vysokým extraktem. Poznáme je buď podle piktogramů či kódů na etiketě, které udávají vhodnost či dobu uchovávání, nebo se řídíme kvalitou vína, která může být u zahraničních vín, např. francouzských kategorie označena AOC, případně „grand cru“, v případě španělských a chilských vín DOC, „reserva“ nebo „grand reserva“. Takto označená vína se zpravidla archivují 4-8 let. Jestli je víno skutečně k archivování vhodné, to může stoprocentně stanovit jenom odborník. Degustátor má totiž tak vytříbený jazyk, že bezpečně pozná, zda se konkrétní druh vína ještě vyvíjí, nebo jestli je víno již za vrcholem a takzvaně „nemá z čeho žít“.
Z českých vín doporučují k archivaci odborníci z Cellaria odrůdu ryzlink Rýnský nebo Veltlínské zelené, v kategoriích pozdní sběr, například ze Znovína Znojmo. A ze zahraničních? Například španělské víno RIOJA - Azabache Crianza ročník 1996 nebo 1998.
A ještě zajímavost na závěr: Nejstarší archivovaná vína u nás jsou z let okolo 1947, jedná se však jen o sběratelské kuriozity, k pití už tato vína vhodná nejsou. Prodávají se na aukcích a jejich cena se pohybuje okolo 100 000 korun za láhev. A nedávno prý ve Francii byla vydražena láhev francouzského vína z roku 1956 za cenu ještě několikanásobně vyšší.
Vinotéka Cellarius nabízí 5 šťastlivcům možnost vyhrát v naší soutěži španělské víno.
Reklama