Modrá a bílá patří k těm krásným barevným kombinacím, které navozují pocit pohody a čistoty. Bez výjimky prosvětlí strohost moderní kuchyně, rustikálně působí v sousedství přírodního nebo mořeného dřeva. Modrý dekor na bílém základu, to je také prastará tradice ve vzorování porcelánu.
Její počátky sahají zpět až do sedmého století a do daleké Číny, kde byla výroba porcelánu i malba vzoru kobaltovou modří objevena a dlouho udržována jako tajemství. Až v 15. století se Evropané s čínským porcelánem seznámili a teprve počátkem 18. století bylo rozluštěno tajemství jeho složení a v saské Míšni se začal vyrábět.
Spolu s porcelánem podnikl tuto dlouho cestu také tolik oblíbený „cibulový“ vzor. Tradiční východoasijský dekor s motivy granátových jablek a čínských aster a pivoněk kolem bambusových výhonků - tedy žádné cibule :-))) - byl upraven pro míšeňský a později pro český porcelán vyráběný od roku 1874 v Dubí u Teplic, odkud se do našich domácností ten pravý „cibulák“ dostává i dnes.
Vybírat můžete nejenom v široké řadě porcelánu, ale i různých doplňků – kromě válečků na těsto, váziček a svícnů můžete vlastnit třeba cibulákový funkční telefonní přístroj a mnoho dalších předmětů.
Pokud se necháte inspirovat krásným vzorem porcelánu, není nic jednoduššího než ho přenést na ostatní doplňky kuchyně - vyšít na bordury utěrek, textilními barvami dekorovat prostírání apod.
Reklama