Mnoho lidí už pochopilo, jak velmi důležité je relaxovat po náročném pracovním maratonu a zajít třeba na procházku do přírody. Také se začíná přisuzovat patřičný význam zeleni na pracovišti, ale platí to samozřejmě i o domácnosti. Rostliny mají schopnost pohlcovat ze vzduchu látky, které lidem nesvědčí. Ale nejen to, rostliny jsou schopné také zamaskovat místo, které z estetického hlediska není úplně v pořádku.
K takovému účelu se hodí rostliny, které dosahují větších rozměrů. Jednou z nich je bezesporu banánovník (Musa). Jeho listy mají zajímavou hnědou kresbu. Nepředstavujme si ale, že nám doma vyroste strom, který známe z jeho domoviny. V bytech se pěstuje zakrslá forma, takže se nemusíme obávat, že se za půl roku budeme muset přestěhovat. Listy dorůstají jednoho metru délky a 30 cm šířky, jsou však velmi křehké a je třeba dávat pozor, abychom je nepoškodili.
Pokud někdo vlastní skleník nebo zimní zahradu, ve které ani přes zimu neklesá teplota pod 15 °C, může banánovník pěstovat tam. Je to odolná pokojová rostlina a pokud má dostatek vláhy a přiměřenou vzdušnou vlhkost, poroste bez problémů. V létě snáší i opravdu vysoké teploty, ale jakmile je teplota vyšší něž 21 °C, potřebuje dobré větrání. V létě vyžaduje rostlina dostatek vláhy, což odpovídá zalévání 2 až 3krát týdně, zatímco v zimě jednou za 14 dní, podle pokojové teploty. Za teplého počasí je vhodné opakovaně rosit listy, které ale musí uschnout dříve, než se jich dotknou prudké paprsky slunce. Ve vegetačním období ocení rostlina tekutou výživu přidávanou do zálivky každých 14 dní. Pro pěstování v bytech se velmi dobře hodí odrůdy ‘Bananarama’ a ´Tropicana´.

Rostlina, která může bytu dodat kromě relaxace také atmosféru smyslna a erotična, je anturie, neboli toulitka, kterou známe ponejvíce jako řezanou květinu. Její luxusní a svůdný vzhled, který se vyjímá zejména v moderních interiérech, si ale můžeme dopřát i ve formě pokojové rostliny. Stejně to platí i o dalších, jako jsou kurkuma (Curcuma) či lopatkovec (Spathiphyllum). Anturie pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde byla objevena v roce 1867.
Ještě na začátku devadesátých let bylo v oblibě Anthurium scherzerianum, ale v současné době se do popředí dostalo A. andreanum. Spektrum odrůd, které jsou k dispozici, se značně rozšířilo. Převahu mají stále anturie s červeně zbarvenými toulci, ale v je možné se setkat i s bíle zbarvenými – například odrůda ´Champion´ či růžově – odrůda ´Wild Romance´. Důkazem, že anturie vzbuzuje vášně i u šlechtitelů jsou opravdu exoticky zbarvené toulce odrůdy ´Misti´ - červenozelené.
Anturii se nejlépe daří na světlém místě, proto ji v zimě přemístíme blíže k oknu. Zejména v létě je náročná na zálivku, během vegetace květináři doporučují dvakrát týdně přihnojit, naopak v zimě je nutno zálivku omezit s přihlédnutím k teplotě místnosti, avšak substrát nesmí nikdy vyschnout. Pro její pěstování je vhodná pokojová teplota s vyšší vlhkostí vzduchu. Je citlivá na průvan a chlad (teplota nesmí klesnout pod 15 °C).

Text a foto: Holandská květinářská kancelář