Už jste se někdy setkali se slovy: miš nebo myž (rozuměj myš), ťik nebo senař? Pokud ne, tak jste zřejmě nikdy nehráli scrabble. První dvě samozřejmě neexistují, ale ten, kdo je na tahu, by si velmi přál, aby je mohl z vlastněných písmen vytvořit. Senař – tedy ten kdo vyrábí seno - dejme tomu proč ne (hlavně když jsem ho vymyslela já). Když může existovat vodař nebo stolař, že?!
Scrabble, čti skrebl, je hra s písmeny, která vznikla v Americe v roce 1931. Autorem je architekt Alfred Mosher Butts. Hra, původně nazvaná Lexico a později Criss-crosswords, ale zpočátku neměla úspěch. Ani patentní úřad ani výrobci her o hru neměli zájem. Vše se změnilo až po roce 1948, kdy se architekt Butts znovu ke hře vrátil a jeho přítel James Brunot se pustil do její výroby a prodeje. Poptávka rychle rostla, až na to sám Brunot nestačil a práva prodal firmě Selchow and Righter, která několik let předtím hru odmítla. V současné době vlastní práva firma Mattel Inc.
1. mistrovství světa ve Scrabble se konalo v Londýně v roce 1991 a druhý ročník byl o dva roky později v New Yorku.
Česká verze vznikla v roce 1993 a první mistrovství republiky se konalo o rok později. Od roku 1998 existuje Česká asociace scrabble, která se mimo jiné postarala o úpravu – rozšíření pravidel pro náš jazyk. Kdo jste to již hrál, víte, že v původních pravidlech se nemůže používat minulý nebo budoucí čas. Tak teď už můžete! A spoustu dalších tvarů taky!
A také si dovoluji tvrdit, že scrabble hezky procvičuje gramatiku – můj manžel už ví, že vyžle, i když je to hubený tvor, se píše s tvrdým y, a slovo pižmo naopak s měkkým i. A jen tak na okraj, to že napsal ťik s háčkem, jsme si oba dva všimli asi až po pěti tazích...

Více informací na www.hrejsi.cz.
Reklama