Ve Francii si občas po obědě dají pousse-café (pousser = tlačit) neboli digestif. Mohl by to být třeba koňak, co vy na to?
V Charente – oblasti kolem města Cognac ve středozápadní Francii - bylo v 16. století produkováno slabé, trpké a podle tehdejších odběratelů nekvalitní charentské víno, které nedokázalo vzdorovat klimatickým vlivům při dlouhých námořních cestách. Řešením byla výroba „eau de vie“ – pálenky. Destilovaný alkohol plnil při zámořských cestách funkci konzervačního prostředku pitné vody.
V průběhu 18. století se v Anglii postupně konzumace alkoholu přesouvala z palub do putyk a z lékáren do kaváren a na konci 18. století se již běžně alkoholu z okolí města Cognac říkalo koňak (cognac). Mezinárodní ochranu obchodního označení COGNAC dostal tento francouzský nápoj až po 1. světové válce v rámci Versailleské smlouvy. V roce 1925 bylo Madridskou dohodou označení cognac vymezeno výhradně na vinný destilát z geograficky přesně ohraničeného území středozápadní Francie – z Charente.
A co dělá koňak koňakem? Druhy vína určeného k destilaci na koňak jsou přesně dány. Dnes jsou to prakticky jen 3 druhy. Na kvalitu pozdějšího moku má též vliv klima – sluníčko má samozřejmě přednost před mraky a deštěm. Optimální předpoklady pro zrání splňuje dubové dřevo, se kterým je destilát dostatečně dlouhou dobu v kontaktu. Kaštanové zabarvení a chuťově určitá inkoustová trpkost jsou dány přítomností taninu ve dřevě. Lignin zase přidává smetanovou, mírně vanilkovou a skořicovou chuť. Pórovitost dubového dřeva hraje rovněž svou roli – kvůli získávání dalších chuťových a aromatických složek.
Do prodeje se smí dostat koňak starý nejméně dva roky, ale takový koňak na trhu nenajdete. Přímý údaj o věku koňaku je na láhvi zákonem zapovězen – jsou dány pouze zkratky odpovídající časovému rozmezí udávající přibližné stáří moku. Označení *** či VS : 3 – 5 let zrání v sudu; VSOP či VO: 5 – 10 let; Napoléon: 7 – 15 let, XO: více než 20 let a Extra: více než 30 let. Ale pozor, pojem Napoléon má svůj specifický význam pouze ve spojitosti se slovem cognac, který vypovídá o nápoji vysoké kvality.

Zdroj: kniha Koňak od Františka Kuklíka z roku 1993

Ferdička
Reklama