Před časem v jedné diskutárně probíhala debata o topení v domě, hlavně o tepelném čerpadlu. Protože se o tom hodně lidí chtělo dozvědět něco víc, napsal jsem takový krátký, ale snad výstižný článek, který celou problematiku vysvětluje.
Tepelné čerpadlo je zařízení sloužící k přeměně tepla z okolí na teplo které potřebujeme. Zařízení je o něco větší, než vaše automatická pračka. Umí topit i chladit. Při chlazení dělá přesně to, co lednička. Ubírá teplo z ledničky a dává ho na výparník. To je to, co hřeje vzadu v ledničce. Představte si, že to, co topí, umístíte v domě a to, co chladí, dáte ven nebo do země. Tak to začne topit doma. V lednici je malinké čerpadlo a v domě je podstatně větší. Liší se i v konstrukci, ale tím je zbytečné vás zatěžovat. :-) Zařízení se jmenuje tepelné čerpadlo ale v podstatě jde o kompresor, nějaké trubičky kolem a nějaký plyn (freon).
Nejlepší je asi využívat systém voda-voda. Přívodem je voda ze studně nebo z vrtu a odvodem je též voda, ale už do trubek radiátorů nebo do podlahy. Takže energii bereme ze studny a dáváme ji do topení. Proč se o tom tolik mluví? Protože tak využíváte tepla z okolí. Vezměte si to tak, máte-li nějaký kotel, který topí nějakým výkonem, a platíte za něj elektriku nebo plyn, tak zaplatíte celou spotřebu. U tepelného čerpadla zaplatíte jenom za přeměnu a ne za CELOU energii, neboť ji berete z venku. U tepelného čerpadlo o tepelném výkonu 16 kW je spotřeba elektriky kolem 4kW. Zbytek energie 12 kW jde ze studny. Takže platíte elektrárně za přeměnu energie 4 kW a ne 16 kW jako u jiných kotlů.
Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací hodnota tepelného čerpadla, celá technologie stojí kolem 300 tisíc korun. Naše vláda tuto technologii podporuje 30% dotací, což už je zajímavé. Další výhody jsou, že v elektrárně dostanete zvláštní tarif energie, kde je 22 hodin za nižší cenu 1 Kč a 2 hodiny za dražší cenu 4,65 Kč. A dále dostanete PODPORU od elektrárny asi za 40 tisíc korun energii. Což už je ještě zajímavější a atraktivnější, neboť elektrika jde na celý dům, nejen na tepelné čerpadlo. Takže třeba svítíte, vaříte, luxujete 22 hodin za noční proud a 2 hodiny za denní proud.
Takže je to jenom takové nahlédnutí do problémů tepelných čerpadel.

Coudy
Reklama