Obdivujete v obchodech krásné mozaikové květináče, podnosy a jiné praktické věci do domácnosti? Zbyly vám kachlíky z koupelny a je vám líto je vyhodit? Pak se pusťte směle do výroby vlastní mozaiky. Pokud nemáte obkládačky, zajděte do nejbližší prodejny se stavebním materiálem, hezky se na ně usmějte a poproste je o rozbité kusy, z vlastní zkušenosti vím, že takových mají někde v rohu prodejny hromadu a docela hezky si můžete vybrat i barvy, které k sobě dobře ladí. Na stejném místě si kupte i to nejmenší balení lepidla na obkládačky, bílou spárovací hmotu a stěrku.
Z pevné utěrky si ušijte pytel (přeložte ji napůl a sešijte dno a bok), do kterého dávejte obkládačky a rozbíjejte kladivem. Několikrát zkontrolujte, odeberte všechny kusy, které už jsou v potřebné velikosti a zbytek ještě rozbijte. Připravte si misky do kterých si rozdělte kousky podle barev. Rozdělejte si lepidlo a stěrkou ho postupně nanášejte na květináč a ihned přitlačujte jednotlivé kousky obkládaček, nechávejte mezi nimi pravidelnou asi 2mm širokou mezeru. Hotový květináč nechte proschnout a potom si připravte spárovací hmotu, kterou můžete dle libosti obarvit (například temperou) a pomocí gumové stěrky vyspárujte, ještě než spárovací hmota zaschne, pečlivě vlhkou houbou přetřete celý květináč, aby nezůstala na obkládačkách. Lem květináče nabarvěte Balakrylem či podobnou barvou ve stejném odstínu jakou má spárovačka (ještě lepší je to udělat ještě před lepením).
Až budete mít za sebou pár menších věcí, uvidíte, že se klidně vrhnete i na větší objekty, třeba desku venkovního stolu nebo podlahu na WC… :-))
A pokud se vám nechce do rozbíjení a máte rádi symetrii, stačí když si zakoupíte speciální obklady - většinou jsou to různobarevné čtverečky o velikosti cca 1 cm x 1 cm, které se prodávají v prodejnách pro hobby - a pomocí nich můžete vytvořit pravidelnou mozaiku. Pokud je budete lepit hustě k sobě, nemusíte ani spárovat.

Příjemné mozaikování vám přeje