Světlana Nálepková je nefalšovaná romantická blondýnka – pohled na jakékoli technické zařízení ji děsí, myš je pro ni jen šedý hlodavec a nejlepší dopravní prostředek je pro ni kůň. Jak se pravověrným romantičkám žije na venkově, o tom si s námi povídala, když odpovídala na otázky na on-line rozhovoru.
Kde bydlíte a jak vám vaše bydlení vyhovuje?
Bydlím na venkově, asi dvacet minut jízdy od Prahy. Má to pochopitelně svoje nevýhody, ke kterým patří především dojíždění, ale na druhou stranu i velké výhody – klid, romantika, symbióza s přírodou. Čím jsem starší, tím víc věřím tomu, že život na venkově v přírodě je to pravé.
A co vaše dcera? Brzy půjde na střední školu, jak bude dojíždět?
Naštěstí dcera našla vhodnou střední školu v místě našeho bydliště, takže doufám, že tenhle problém, pokud se na ni dostane, nebudeme muset ještě dlouho řešit.
Jak vůbec na venkově žijete? „Po pražsku“, kdy se doma jen přespává a žije se hlavně ve městě, nebo jste skuteční venkované?
Snažíme se venku opravdu žít – ve svých pětatřiceti jsem objevila jízdu na koni, dcera jezdí závodně, takže do města jezdíme, jen když musíme, kvůli práci a podobně.
Život na venkově obvykle obnáší také domácí zvířectvo. Jste výjimkou?
Jasně že nejsme, máme psa – nalezence Bastyho, vypadá jako vlkodav, ale není tak ohromnej. Pak kočku Mikeše, která vyhlíží vznešeně a rodokmenovitě, ale je to místní křupan. No a pak máme ještě čtyři koně, ale ti zatím ještě bydlí jinde, musíme pro ně zařídit ustájení u nás. Bude to sice víc práce, ale zase to bude podstatně levnější.
Představuju si váš dům velmi romanticky a „starosvětsky“. Mám pravdu?
To máte. Jsem ortodoxní romantička a supermoderní nábytek u mě nenajdete. Snažím se o kontinuitu toho, jak dům vypadá zvnějšku a uvnitř. Takže zařizuju starým restaurovaným nábytkem nebo replikami starého nábytku a všude mám spoustu sarapatiček a blbůstek. Jsem tím úplně posedlá, vozím si z každé cesty nějaký suvenýr a pak jimi zahlcuji prostor. A pochopitelně mám doma spoustu kytek, bez nichž si nedovedu vůbec život představit. A taky spoustu obrazů.
A barvy? Sladké a romantické?
To zas úplně ne, spíš světlé a přírodní. Všechen nábytek je ze dřeva a doplňky v podstatě v béžových přírodních odstínech. Občas si povolím nějakou barevnou drobnůstku, lampičku nebo něco podobného, jako kontrapunkt, ale to je všechno. Myslím, že můj velmi střízlivý a „nebarevný“ názor na bytové zařízení je výsledkem výchovy v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy všechno hýřilo pestrými barvami, čím oranžovější, tím lepší. A nejlepší bylo, když to bylo ještě v nějakém stoprocentně umělohmotném materiálu.
Určitě proto jsem si svou první garsonku, v Praze na Špejchaře, zařídila tenkrát tak, že jsem všechno, co šlo, potáhla a pošila režným plátnem na žehlicí prkna. Asi mi to zůstalo :-).
Vaše dcera sdílí vaše střídmé názory na zařízení? Netouží po zase se navrátivších oranžových leskymech?
Naštěstí můžu říct, že Pepča má dobrej vkus a co ohledně zařízení ve svém pokoji vymyslí, vždycky je to perfektní. Ona vůbec hodně tíhne k domovu, sama si uklízí, bez pobízení, a já se nestačím divit, protože když já byla v jejím věku, hrozila se moje maminka toho, jak já budu proboha jenom někdy schopná vést domácnost a vychovávat děti, když jsem taková špindíra!
A dneska?
Dneska se já sama nestačím divit tomu, jak jsem úzkostlivě pořádná. Nevadí mi naházené noviny nebo drobnosti, ale nesnesu pocit, že je pod povrchem špína, nevytřeno nebo prach. Uklízení mi nevadí, ale rozhodně ho nemiluju, takže se už těším, až k nám zase bude docházet hospodyně, abych měla více času na věci, které mě baví a jsou pro mě důležité.
Stejně jako uklízení, nevadí mi ani vaření, ale baví mě opravdu jen tehdy, když někdo přijde a je to něco jiného než každodenní tupá rutina.
Existuje domácí práce, která se vám z duše protiví?
Jo. Žehlení. To nesnáším.
A ještě poslední otázka: bez čeho si nedokážete představit svůj domov?
Odpověď nám Světlana nakreslila.
Reklama