Tak konečně je tady jaro, a to nejen v kalendáři, ale také venku za oknem. Velikonoce jsme všichni prožili v záplavě slunečních paprsků, možná i někde na chalupě nebo jinde v přírodě. Chcete si trochu toho veselého jarního probouzení zachovat i doma? Uvijte si kytici z těch nejkrásnějších jarních květin.
Typicky jarními květinami jsou zejména narcisy, modřence, kosatce, frézie, pryskyřníky, tulipány, sasanky a hyacinty. Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní. Jarní kytice mají hýřit jasnými barvami, především žlutou, červenou a modrou. Vždyť přece vyjadřují radost z nového života, z probuzení chladem prokřehlé přírody, oslavují sílící moc slunce, které tento život udržuje a podporuje.
Symbolem mládí a mladého života i životodárného Slunce je žlutá barva. Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis. Díky šlechtění mají narcisy kromě výrazných barev také krásné tvary květů - existují plnokvěté, krátkokorunné, dlouhokorunné, trubkovité, Cyclamineus hybridy, Triandrus hybridy, Jonquila hybridy, Tazetta a Poeticus narcisy. Narcisy mají navíc krásně voňavé květy, které dodají kyticím a aranžmá ještě na přitažlivosti.
Podle řecké mytologie byl Narcis pohledný mladík, který se zamiloval do svého vlastního obrazu. Tak dlouho si prohlížel odraz své tváře na vodní hladině, až se proměnil v květinu – narcis. Proto se tato květina může vnímat také jako symbol zaslepeného sebeobdivu.
TIP: Chceme-li kombinovat narcisy s jinými květinami, nesmíme zapomínat, že čerstvě seříznuté narcisy uvolňují šťávu, která může jiným květinám škodit. Květináři mohou v takových případech přidat ke kytici balení speciální výživy pro řezané květiny, která nežádoucím účinkům zabraňuje. Zajímavé mohou být kombinace s hyacintem, protože jemu látky, které narcisy vylučují, nevadí. Dalším řešením může být použití aranžovací hmoty, díky níž můžeme narcis rovněž kombinovat společně s jakýmikoli květinami.
Ačkoliv nás název modřence jakoby staví před hotovou věc, že jde o modře kvetoucí květinu, není to díky nizozemským šlechtitelům tak úplně pravda, protože se můžeme setkat i s bíle a dokonce nazelenale kvetoucími modřenci. Šlechtěné odrůdy mají o mnoho větší květenství než ty, které můžeme znát ze zahrádek, a samozřejmě i barvy jsou trochu jiné. Na trhu jsou dva druhy modřenců Muscari armeniacum a Muscari latifolium. TIP: Modřenec velmi dobře vynikne v malých kytičkách. Je květinou, která k nám přináší jaro s jeho typickou vůní. Skvěle se vyjímá v malé kulovité váze nebo vyšším džbánku s úzkým hrdlem. Ve váze vydrží modřenec asi tak deset dní. Floristé doporučují seříznout stonky ostrým nožem a do vody přidat speciální výživu určenou pro řezané květiny z hlíz a cibulí. Nikdy nedáváme květiny do blízkosti zdrojů tepla nebo na přímé slunce. Na teplých místech uvadají mnohem rychleji než na chladnějších.
Výrazná, nezaměnitelná vůně, která se line z květinářství, nemůže pocházet z jiné květiny, než je frézie. Člověk by podle intenzity vůně očekával mohutnou květinu s obrovskými květy, o to příjemnější je pak překvapení nad jemnými a něžnými květy frézií na tenkém a křehkém stonku. Omamná vůně, květ přitažlivý jak barvou, tak tvarem, to jsou argumenty, proč máme do kytic, které někomu darujeme, nechat zakomponovat frézii. Barevné spektrum květů zahrnuje tóny od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi je nejpopulárnější žlutá, pak následují bílá, červená, růžová a nachová. Z frézií s květy jednoduchými jsou nejoblíbenější bílé, žluté, nachové, červené, oranžové a růžové. Frézie jsou k dostání po celý rok, ale nejvíce od února do května. Ve váze vydrží v průměru 12 dní.
TIP: Floristé doporučují, když si kytici přineseme domů, abychom odřízli 3 centimetry stonku a ponechali květiny chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou. Do vody by se měla přidat výživa pro řezané květiny.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář
Reklama