Zvyků spojených s Velikonocemi vznikla celá řada, některé zcela zanikly, jiné se uchovaly jen v určitých krajích. Pomlázka se však dodržuje ve většině rodin dodnes. Její kořeny jsou velmi staré, postupně však ztratila obřadný význam a stala se z ní pouze lidová zábava. Název „pomlázka“ pochází od slova „pomlazení“; vyšlehání pomlázkou spletenou z mladých vrbových proutků - symbolu jarní přírody - přináší sílu, zdraví a krásu. Bohužel novodobí koledníci často zapomínají na to, že vyšlehání by mělo být symbolické, a tak zejména ve větších městech je i tato tradice na ústupu, protože pustit si do bytu koledníky, kteří si pletou tradice se sado-maso hrátkami a často jsou navíc posilněni alkoholem, je opravdu riziko…
Ale pokud patříte mezi ty, kteří si chtějí uplést pomlázku a „omladit“ ženskou část rodiny a přátel, vydejte se nejdříve do přírody, nejvhodnější na pletení pomlázek jsou pruty smuteční vrby, nařezejte osm stejně silných a dlouhých prutů plus jeden na rukojeť. Pokud jste se rozhodli plést pomlázku z neloupaného proutí, můžete ihned přistoupit k pletení. Základem každé pomlázky je dobrá rukojeť, na kterou prut rozřízneme po délce a nožem vyškrábneme dužinu, aby byl co nejtenčí. Silnější konec takto upraveného prutu vložíme do svazku osmi prutů (na jejich silnějším konci), pevně je obtočíme a tenčí konec prutu přichytíme napevno provazem, aby se omotání nerozmotalo. Pak již můžeme přikročit k vlastnímu pletení. V pravé ruce si necháme čtyři pruty, v levé také. Vnější prut z pravé ruky vložíme doprostřed mezi pruty do levé ruky a prut spodem vrátíme zpět do pravé ruky. Nyní vezmeme vnější prut z levé ruky, vložíme jej doprostřed mezi pruty pravé ruky a opět spodem vrátíme. Takto pokračujeme až ke špičce, kterou pevně ovážeme provázkem.
V některých krajích se rovnou pomlázka zdobí stužkami, jinde stužky přivazují koledníkům až děvčata.
Pomlázku po koledě můžete zkusit zasadit do země a pilně zalévat. Při troše štěstí nám vyroste vrbový stromek se zajímavým kmínkem.

Jak je to s pomlázkou u vás? Je to symbolické, nebo si vycpáváte zadní část polštářkem?

Symbolickou pomlázku, po které budete milé dámy ještě krásnější, svěžejší a silnější vám přeje
Reklama