Velikonoce už pomalu klepou na dveře a to je neklamným znamením, že je nejvyšší čas pustit se do jarního úklidu. I když psychologové radí nepřehánět to s úklidem a raději si na vycházce s rodinou nebo přítelem užívat prvních jarních paprsků, možná se přece jen chystáte trochu to doma „pofackovat“. Možná i vy užijete některé z babičkovských rad, které jsme pro vás nasbírali:

Když nic jiného, pravděpodobně se dáte do mytí oken. Když přidáte do vody sůl v poměru jedna lžička na jeden litr, budou vaše okna zářit leskem. Stejný roztok můžete použít i na zrcadla. Na méně zašpiněná zrcadla postačí jen voda, pokud je pak vyleštíte smotanými starými silonkami. Naopak na hodně vzdorující zrcadlo můžete použít kašičku, kterou si umícháte z 20 g mleté křídy, polévkové lžíce čpavku a sklenice vody. Hmotu nanesete na zrcadlo vlhkým hadříkem, po chvíli utřete a vyleštíte. Vyskytují-li se na oknech skrvny od much, zkuste na ně použít hadřík namočený v octu, případně je přetřete rozkrojenou cibulí a nechte chvíli působit. Pak už jen opláchněte vodou a přeleštěte.
I v těch nejlepších rodinách se stane, že se něco vylije na koberec. Pokud se jedná o světlejší skvrny (pivo, bílé víno apod.), postačí voda a prací prášek. Nezapomeňte nakonec ještě přetřít čistou vodou. Červené víno a ovocné šťávy odstraníte roztokem ze dvou dílů vody a jednoho dílu čpavku. Na skvrny od čaje, kafe nebo kakaa prý funguje roztok glycerín ve vodě v poměru jedna lžička na litr vody. V létě je dobré koberec nechat vysušit na sluníčku, raději ale rubem navrch, aby se nevyšisovaly barvy.
Velkým pomocníkem při domácím úklidu ve stylu našich babiček je >b>sůl - roztok soli použijete například k čištění proutěného nábytku, ale také třeba skleněného nádobí (pro větší lesk), hrnečků s usazeninami čaje, připálených hrnců (povařit) nebo dřevěného kuchyňského prkénka (to by se mělo nejméně jednou týdně posypat solí a vydrhnout. Také popelník, ze kterého nejde odstranit nečistota pouhou vodou, můžete dočistit hadříkem namočeným v soli.
Chcete-li zbavit kuchyňské náčiní zápachu z některých potravin, dobře se osvědčí opět sůl, ale také třeba citron, ocet nebo mrkev. Například dřevěné prkénko, na kterém se chystáme porcovat rybu, stačí přetřít citronem nebo octem a ono nenasákne pach. Nůž, kterým jsme krájeli cibuli, zbavíme zápachu pomocí rozkrojené syrové mrkve nebo soli.

Máte nějaké další babičkovské recepty na jarní úklid? Podělte se o ně s ostatními.
Reklama