Když si dřív chtěli lidé poklábosit, sešli se v jedné místnosti a povídali. Když před lety chtěli lidé poslat dopis, napsali ho na papír, vložili do obálky a odnesli na poštu nebo do schránky. Teď jim na tohle všechno stačí jen jedno – zajít do internetové kavárny. Stále více lidí má svoji vlastní e-mailovou schránku přístupnou z kteréhokoliv místa na zemi, kde je internet. Stále více lidí si chodí „pokecat“ na chat (ty uvozovky jsou tam proto, že při tomhle povídání paradoxně nemusí ani otevřít ústa, stačí jen mlčenlivě sedět a ťukat do klávesnice).
Jedním z míst, kde si v Praze můžete brouzdat internetem, posílat milostné i obchodní dopisy, seznamovat se na inzerát a chatovat s lidmi z celého světa, je internetová kavárna Electra. Ano, právě ta, kde každou středu zasedá k počítači slavná osobnost, které můžete díky našemu magazínu on-line pokládat otázky přímo na tělo. Mimochodem – tuto středu bude naším hostem Petr Muk, který dorazí v 10.30 dopoledne.
Kavárna Electra se nachází přímo na rohu Palackého náměstí a Rašínova nábřeží, v místě, kde se stýkají tramvajové tratě, metro linky B a také nedaleko odsud kotví výletní parníky. Blízkost centra města, příjemného vltavského nábřeží a dopravních prostředků předurčuje Electru k tomu, aby byla nejen zprostředkovatelem přístupu k internetu, ale také dobrým místem ke schůzkám osobním i pracovním, k posezení u kávy nebo u piva. Jací lidé sem vlastně chodí? Kdy je tady nejvíc narváno a kdy naopak máte větší šanci najít volný počítač pro vaše surfování? Na to jsme se zeptali přímo na baru internetové kavárny Electra.
Očividnou většinu návštěvníků kavárny tvoří muži, mladší i starší, kteří u počítače obvykle tráví od půl hodiny do hodiny svého času. Neznamená to ale, že by ženy do inetcafé nechodily. Chodí, a nejen mladé žabce, ale i paní nad třicet a dokonce i nad padesát let. Občas dojde i maminka s kočárkem. Není výjimkou, že přijde žena, která si s počítačem moc neví rady, a nechá si poradit, jak si zadat inzerát na seznámení nebo jak si založit e-mailovou schránku. V takovém případě obsluha baru ochotně poradí. Perličkou byla dáma, která řekla, že provozuje privátní erotické služby a ráda by si podala inzerát na internetu, jen neví, jak na to. I ona odešla spokojena :-) Další zajímavou skupinkou návštěvníků jsou notoričtí „chataři“, kteří tráví u počítače denně i několik hodin. Obvykle jsou to pánové mezi třiceti a čtyřiceti lety, do nichž byste tuto závislost ani neřekli. Někteří vydrží sedět u klávesnice i deset hodin v kuse, aniž by si dali jedné pivo, jediný toast, dokonce ani nejdou na WC… Někteří z pravidelných návštěvníků používají klubovou kartu, která jim nabízí slevu. Po zaplacení členského měsíčního poplatku 300 korun za měsíc je sleva na internet 50 %. Normálně stojí jedna minuta na internetu 1 Kč.
Zvláště v létě tvoří početnou klientelu (až 40%) cizinci, a to nejen ti, kteří v Praze trvale žijí, ale také turisté, kteří si tady vyřídí korespondenci a zase jdou o dům dál.
Nejvíc narváno je u počítačů v Electře po ránu (od 9 do 10 hodin), kdy se tu lidé stavují cestou do práce nebo do školy. Běžný den je poněkud klidnější, ale nával nastane zase odpoledne po 15. hodině. Teprve kolem 21. až 22. hodiny večer se židličky u počítačů zase trochu uvolní, ale otevřeno je až do půlnoci.
Více o internetové kavárně Electra se dozvíte na její internetové stránce.