Snad žádná květina není pro jarní období tak charakteristická jako tulipán. K dostání je velké množství odrůd, které se liší tvarem květů, velikostí a barvami, od ledna do konce dubna. Tradiční tulipán je neodmyslitelně spjat s Nizozemskem. Tvoří součást holandského folklóru, dějin a kulturního dědictví. Objevuje se jako hlavní motiv v logu stovek holandských společností.
Žádná jiná květina nevyvolala v myslích obvykle velmi realistických Holanďanů takové směšné šílenství. Tulipánová horečka se v této zemi rozšířila na počátku 17. století. Když tato mánie vrcholila, měla jediná tulipánová cibulka cenu třiceti pěti dospělých volů a za cenu tří bylo možno koupit dům na jednom z amsterodamských kanálů. Tulipánové šílenství nakonec splasklo jako bublina, ale pěstování tulipánů v nížinatých písčitých oblastech nadále vzkvétalo. Od roku 1594, kdy botanik Clusius přivezl z Turecka do nizozemského Leidenu cibulku tulipánu, se svět hodně změnil a samotný tulipán během uplynulých století ještě zkrásněl a získal na přitažlivosti.
Červené tulipány symbolizují vášnivou lásku, to však není jediný symbol, který lze v tulipánech spatřovat. Představují také modlitbu, oddanost a pokání. Turecké kořeny tulipánu jsou vetkány do jeho jména. Plně rozvitý květ vzdáleně připomíná turban. A bílému tulipánu se v turečtině kdysi říkalo turbend. Tulipán tak tvoří spojení mezi východem a západem.

Tipy, jak o tulipány pečovat:
* Nechte tulipány dostatečně „napít“ čisté vody (dokud jsou ještě zabalené), než je naaranžujete do vázy.
* Seřízněte stonky asi o dva centimetry a dejte do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny.
* Jakmile se tulipány ve váze „usadí“, nesnažte se je znovu přeskupovat – aranžmá by se zcela rozpadlo.
* Vadnoucí tulipány oživíte tak, že je znovu seříznete, zabalíte do plastové fólie nebo papíru a necháte několik hodin ponořené ve vodě.

Text a foto: Holandská květinářská kancelář
Reklama