Paličkovaná krajka je jednou z nejkrásnějších, ale zároveň nejnáročnějších ručních prací. První záznamy o tomto druhu krajkářství pocházejí ze 16. století z Itálie, odkud se paličkovaná krajka dostala i k nám. Již roku 1767 založila Marie Terezie odbornou krajkářskou školu v Praze, na Slovensku krajky vyráběly hlavně ženy horníků a jednotlivé náměty a techniky se lišily kraj od kraje.
I v dnešní době má paličkovaná krajka svůj nezaměnitelný půvab a je obdivována nejen našinci, ale zejména turisty. Její využití je široké – v oděvní tvorbě se používá zejména na límečky a bordury nebo se jemná pavučinka krajky podkládá tmavým papírem nebo sametem a rámuje jako jedinečné umělecké dílko a samozřejmě také zdobí dečky a prostírání.
Pokud máte zručné ruce a dostatek trpělivosti, můžete i vy zkusit stvořit jedinečnou „pavoučí krásu“. Budete potřebovat pracovní válec, kterému se říká kordule. Není nikterak náročný na výrobu. Ze sypkoviny si ušijete válec o průměru 25 cm a délce 30 – 50 cm (podle toho, jak velká dílka hodláte zhotovovat), z tvrdého papíru vystřihnete 2x kolo o průměru 25 cm, kterým zpevníte válec. Na vycpání je nejlepší použít piliny (seženete je ve Zverimexu), válec pevně vycpěte a zašijte. Z bavlněné látky ušijte potah na válec. Zprvu jako podstavec poslouží víko od krabice, lepší je však dřevěný podstavec. Pro začátek budete potřebovat nejméně 15 - 20 párů paliček. Dále budete potřebovat nůžky, větší množství špendlíků, pauzovací papír na vzory a igelit na překrytí vzoru a silnější bavlněnou nit.
Nejdřív si motiv přenesete na pauzovací papír, ten přišpendlíte na válec a překryjete igelitem, abyste zabránili ušpinění nití a chránili vzor, protože hotovou krajku je třeba naškrobit. Technika paličkování je náročnější a všem začátečnicím doporučuji vyhledat odbornou literaturu a seznámit se se základními vazbami, nejlepší je však vyhledat již zkušenou krajkářku a chvíli jí „koukat přes rameno“.
Krajka vzniká vzájemný proplétáním nitek a jejich zajišťováním špendlíky v krajích. Je nutné navinout dostatečně dlouhou nit na každou paličku, abychom nemuseli zbytečně často navazovat. Práci zakončujeme uvázáním nití za špendlíky a naškrobení krajky. Jsou různé způsoby škrobení, nejjednodušší je přestříkat dílko silně tužícím lakem na vlasy. Po zaschnutí odstraníme špendlíky a práci jemně sundáme z válce.
Reklama