Dnes, když už nám města zřejmě neposkytují onen pocit bezpečí, který jsme v nich dříve mívali, se naše pozornost obrací k venkovu a jeho tradicím. Ve venkovském prostředí dosud nacházíme onen čas, klid a prostor, po nichž toužíme. V borových lesích zhluboka vdechujeme průzračně čistý vzduch ztěžklý vůní pryskyřice a na počátku jara se laskáme s prvními krokusy a prvosenkami vystrkujícími kvítky z měkkých mechových polštářů. Z procházky po venkovské krajině je najednou cesta plná objevů. Začínáme pochybovat, zda jsme ve městě nezapomněli používat svoje smysly.
V módě jsou nyní přírodní materiály příjemné na dotek. Materiály, kterých se toužíme znovu dotýkat, přitisknout si je k tváři. Na své cestě za znovuobjevením smyslů si chceme ohmatat jejich strukturu a tvar. A tak cítíme, že jsme opět schopni jasně vnímat, co je na předmětech jedinečné, a znovu se nám začínají líbit ručně vyráběné věci. Doby masově vyráběných produktů jsou tytam.
Materiály jako hladká kamenina, barvené sklo, sisal, kůže a len se v tomto trendu elegantního stylu 50. a 60. let kombinují s umakartem, chromem, hliníkem, plastem a krajkou. Atmosféru svěžího, jasného jara roku 2002 navozují kostkovaný vzor, výšivky a vyšívané potisky, pruhované vzory ve dvou nebo třech barvách i lidové květinové motivy. Designy a barevné vzory často hrají závažnější roli než tvary. Zdobené talíře, veselé skleněné předměty, pohodlné židle s červeným polstrováním, štíhlé vázy zdobené hravými motivy a vyšívané ubrusy, to všechno hraje v trendu tohoto jara svou jedinečnou roli.
Aranžmá a kytice se stávají jakoby vyšívanými vzory. Tulipány (Tulipa), pryskyřníky (Ranunculus), anemonky (Anemone), kosatce (Iris), Chamelaucium, gerbery (Gerbera), hvězdník (Hippeastrum) se často kombinují v malých voničkách, těsně uvázaných kyticích, někdy také v čemsi, co připomíná „květinový dort“, a téměř vždy je doprovází kostkovaná látka a stužky.
Vázy mohou mít jakýkoli tvar. Některé mají široké „bříško“ a rozšiřující se okraj, jiné jsou útlé a stylizované. Kytice v nich vypadají, jakoby byly naaranžované dosti náhodně, a velikost kytice někdy vůbec není v souladu s velikostí vázy. Svěží obrázek, zkrátka radost pohledět! Také v kyticích a aranžmá se tvar zdá být podřízen efektu použitých barev. Nejoblíbenějšími barvami jara 2002 jsou červená, jasně modrá, sytě fialová a matně růžová. Jsou uspořádány do kytic, které vypadají jako výšivkové vzory nebo jako obrazy. Nedílnou součástí jarního trendu tvoří kameninové mísy, pruhované prostírání a utěrky s květinovými motivy. To vše nám přináší zpět onen pocit bezpečí a tepla domova, po němž toužíme.

Text a foto Holandská květinářská kancelář
Reklama